YİĞİT AJANS
nasa
Whatsapp
05423889110Whatsapp İhbar Hattı
  • 30-09-2020 17:39

HDP'li Dede, Adalet Bakanı'na Türfent'i sordu

HDP'li Dede, Adalet Bakanı'na Türfent'i sordu

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e "Gazeteci Nedim Türfent’in Van F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporunun, kamuoyuyla paylaşılmasından sonra, bakanlığınız tarafından başlatılan bir inceleme var mıdır" sorusunu sordu.

YÜKSEKOVA HALKIN SESİ GAZETESİ

YÜKSEKOVA - HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) soru önergesi verdi. Önergenin açıklamasında "12 Mayıs 2016’dan bu yana Van F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan PEN (Uluslararası Yazarlar Birliği) onursal üyesi gazeteci Nedim Türfent’in cezaevi yerleşkesinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporu basında geniş yer bulmuştur" diyen HDP'li Dede,  "Ancak bu konuda incelemede bulunmak isteyen hak örgütlerinin girişimleri sonuçsuz kalmıştır. Raporun yayınlanmasından bugüne cezaevi yönetiminden ve Adalet Bakanlığı’ndan raporda bahsi geçen ihlallere yönelik bir açıklama yapılmamıştır. Gazeteci Nedim Türfent 15 maddelik raporunda; Covid-19 kısıtlamalarıyla birlikte hasta tutukluların tedavisinin durdurulduğunu, yaşlı ve hasta mahpuslara ilişkin özgün bir tedbirin alınmadığını, yaşam ve sağlığa erişim hakkının ihlal edildiğini, 14 gün kalınan karantina odalarının hijyenik olmadığını, karantina sonrası test yapılmadığını, mahpusların koridora her çıktığında üst aramasına maruz kaldığını, ücretsiz dezenfektan dağıtımının yapılmadığını, kolonyanın hiç bir şekilde temin edilemediğini, kantinde alternatifsiz ve kalitesiz malzeme ve gıdaların fahiş fiyatlardan satıldığını, mahpusların revire çok geç çıkartıldığını, revirde çoğunlukla doktor bulunmadığını, spor, kurs vb. tüm sosyal etkinliklerin durdurulduğunu, mahpusların katı ve mutlak bir tecrit altında tutulduğunu, ziyaretlerin kısıtlandığını, kapalı ziyarete gelen ailelerin sıkı bir aramadan geçirildiğini, besin değeri yüksek ve bağışıklığı güçlendiren yemeklerin verilmediğini, satın alınan sebze ve meyvelerin çürük çıktığını, mektup, faks, kitap, dergi ve kargoların kuruma ulaştıktan haftalar sonra dağıtıldığını, bazen keyfi olarak sakıncalı ilan edildiğini, muhalif TV kanallarının gösterilmediğini, Yeni Yaşam ve Xwebûn gazetelerine abonelik yapılmasına izin verilmediğini, uzun dalga radyoların keyfi şekilde toplatıldığını, dilekçelerin ya hiç işleme alınmadığını ya da dilekçelere çok geç cevap verildiğini, elektrik gideri adı altında fahiş ücret kesimi yapıldığını, cezası bir yılın altına düşen hükümlülerin yasal hakları olmasına rağmen ilçe veya açık cezaevlerine gönderilmediğini, tutuklu ve hükümlülere tarafsızlık dilekçesinin dayatıldığını raporlamıştır" ifadelerini kullandı. 

HDP'li Dede, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e şu soruları sordu:

- Gazeteci Nedim Türfent’in Van F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporunun, kamuoyuyla paylaşılmasından sonra, bakanlığınız tarafından başlatılan bir inceleme var mıdır?

- Raporda; tutuklu ve hükümlülere dayatıldığı söylenen tarafsızlık dilekçesinin amacı nedir? 5275 Sayılı Kanun’a ve Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmeliğe aykırı olarak uygulamada yer alan bağımsız veya tarafsız olarak tabir edilen bu koğuşların özelliği nedir, açıkça hukuka aykırı olan bu uygulamanın amacı nedir? Bu koğuşlara alınan tutuklu ve hükümlülere 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve 5726 sayılı Tanık Koruma Kanununa göre gizli tanıklık müessesi mi dayatılmaktadır? Irk, dil, din, mezhep, milliyet, renk, cinsiyet, doğum, felsefi inanç, milli veya sosyal köken ve siyasi veya diğer fikir yahut düşünceleri ile ekonomik güçleri ve diğer toplumsal konumları yönünden ayırım yapılmaksızın ve hiçbir kimseye ayrıcalık tanınmaksızın uygulanması gereken infaz hükümlerinin açıkça ihlali anlamına gelen bu uygulamaya ilişkin bir inceleme başlatacak mısınız?

- Hükümlüler 5275 sayılı yasanın 62 maddesinin 1.fıkrasına göre, mahkemelerce yasaklanmamış olması koşuluyla süreli ve süresiz yayınlardan bedelini ödeyerek yararlanma hakkına sahipken yapılan keyfi uygulamalara ilişkin bir soruşturmanız olacak mı? 5275 sayılı yasanın 62.maddesinin 4.fıkrasının; Anayasanın 28. 29. ve 30. Maddelerine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. Maddesine aykırılığını gidermek ve aynı kanunun aynı maddesinin 1.fıkrasında yarattığı çelişkiyi ortadan kaldırmak için bir yasal çalışmanız var mı?Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.