YİĞİT AJANS
YİĞİT AJANS
Whatsapp
05423889110Whatsapp İhbar Hattı
  • 31-03-2022 13:56

Yüksekovalı İmam: Yardımlarınızı takip edin

Yüksekovalı İmam: Yardımlarınızı takip edin

Yüksekovalı İmam Cafer Çalışkan, Ramazan yardımlarına ilişkin açıklamalarda bulunarak, "Zengin, malının nereye gittiğini takip etsin. Eğer mümkünse kendisi dağıtsın, mümkün değilse en emin insanlara teslim etsin" dedi.

BİLAL TİNAR / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ GAZETESİ

YÜKSEKOVA - Yüksekovalı İmam Cafer Çalışkan, Ramazan ayı vesilesi ile açıklamarda bulundu. Ramazan ayında yardımlaşma ve dayanışma duygularının arttığını dile getiren İmam Çalışkan, yapılan yardımların takip edilmesi gerektiğini söyledi. 

Müslüman aleminin pandemi yüzünden 2 yıldır camilerde teravih namazları kılamadığını kaydeden Çalışkan," Allah’a hamdolsun bir daha müslümanlar camilerine yönelip ve bu sene teravihlerini camilerde kılacaklar. Mübarek Ramazan ve müslümanların birbirine yardım etmesi hususunda bir sohbet etmek istiyoruz. Herşeyden önce Ramazan’da tüm müslümanların oruçlarını tutabilmesi için Allah’tan dua istiyoruz. Allah her müslümanın ibadetlerini, oruç ve zekatlarını kabul eder inşallah, tüm müslümanların yardımcısı olsun" dedi.

İmam Çalışkan sözlerine şöyle devam etti:

"Sevgili müslümanlar, oruç tutmanın manası nedir ? Yani oruç tutmanın hikmeti nedir? Oruç tutmanın çok hikmeti vardır. Rabb-Ül Âlemin bu ayı üstümüze farz kılmış. Sabah ezanından akşam ezanına bir şey yemeyip bir şey içmeyip oruçlu olacağız. Bunun çok hikmeti var. Hikmetlerinden biri;  zengin insanların servet sahibi insanların oruç tuttuğunda, gün içinde acıkıp susadığında, yorulduğunda fakirin halini anlamasıdır. Yani oruç Rabb-Ül Âlemin bize gönderdiği bir mesajdır. Yani zengin kardeşim şunu bil; fakirin hali böyledir. Orucun bir hikmeti de budur. Burada aziz müslümanlara özellikle de zengin kardeşlerimize çağrımız şudur; bu ayda zekatlarını veren, sadaka ve yardım dağıtan zenginler, bu yardımları fakirlere verin ki Allah da sizden razı olsun."
İmam Çalışkan, "Hepimiz biliyoruz ve görüyoruz zenginlerimiz fakirlere yardım ediyor. Gözlerimizle görüyoruz. Paketler dağıtıyorlar, para dağıtıyorlar, yani Ramazan döneminde yardım ediyorlar. Ama burda kardeşçe bir nasihat etmek istiyoruz, kardeşçe bir vaaz vermek istiyoruz. Sevapları tam sevap olsun, fakir ve ihtiyaç sahipleri zenginlerden bir fayda görsün diye. Bu konuda zengin kardeşlerimize bir nasihatta bulunmak istiyoruz. Değerli kardeşlerim, Rabb-Ül Âlemin kabul etsin inşallah. Bazıları 10 paket bazıları 100 paket 150-200 paket, bazıları da para dağıtıyor. Malının zekatını veriyorlar, Allah kabul etsin inşallah. Ama burda dile getirmek istediğim bir nokta var. Verdiğiniz zekat, dağıttığınız yardım nereye gidiyor biliyor musunuz? Acaba fakire ulaşıyor mu? Biliyorum siz fakirler için veriyorsunuz. Ama burada bazı eksikler oluyor. Bu eksikliklerin şahitleri de oluyor. Burada birçok eksiklik oluyor. Mesela bir kardeşimiz 100-150 yardım paketini birisine teslim ediyor. Bunları dağıt diyor. İmam olsun muhtar olsun, darılmasınlar ama gerçekleri söylemek zorundayız. 100-150 paketi ya bir imama ya bir büyüğe yada mahallenin bir tanıdığına ya bir muhtara veriyorlar. Ve bunlar da bu yardımı dağıtıyorlar. Servetini veren aziz kardeşim, Allah kabul etsin fakat takip ediyor musun bu mal ve zekat hakikaten fakire ulaşıyor mu? Yada o kişi akrabalarına mı dağıtıyor ? Ya da o kişi maaş sahiplerine mi verdi, market sahiplerine mi verdi? Böyle şeyler oldu, oluyor. Vallahi bu söylediklerimiz gerçek. Ve çaresiz fakir boynu bükük şekilde geziyor, yardım istiyor ama kalmamış. Niye kalmamış ? Çünkü akrabaları yüzünden kalmamış, dostları yüzünden kalmamış. Yani bazı insanlar burada kendilerine rol çıkarıyor. Burada yardım eden zenginleri kast etmiyorum. Dağıtanları kast ediyorum. Yani övgü için, çevresine iyi görünmek için akrabalarına dağıtıyorlar. Fakir de böyle kalıyor" ifadelerini kullandı.

Zenginlere ve yardım edenlere kardeşçe nasihat etmek istediğini kaydeden İmam Çalışkan, "Zekatın ve hayrın tam yerine ulaşsın. Zekatını bana bırakma. Zengin kardeşim, arabana bin fakirin evine git. Gönlü hoş olsun diye bir çayını da iç, keyfi gelsin. Emin ol mesele servet değil. Ne zaman bir paket yada para görürsen bir fakire, kapısını çal, iftar vakti ise onunla kuru bir ekmek ye. Fakir her zaman kendini zayıf hissediyor. Zengin biri kapısını çaldığında evinde bir çay içtiğinde gönlünü hoş ettiğinde ve ona bir şey verdiğinde o fakirin keyfi ne kadar gelir ? Mühim mesele budur. Burda diyeceğim şudur, zengin malının nereye gittiğini takip etsin. Eğer mümkünse kendisi dağıtsın, mümkün değilse en emin insanlara teslim etsin. En emin insana da teslim etse yine takip etsin. Bana teslim etmiş 100 paket, dağıttın mı evet dağıttım. Al sana liste. Kendime göre bir liste yaparım. Olmaz öyle. Belki hepsini akrabalarıma verdim. Ve böyle şeyler oldu, oluyor. Bugün içinde olduğumuz ekonomik zorlukta bazı insanlar var evine 1 kilo çay götüremiyor. Bırak 1 kilo çayı evine bir kutu tahin götüremeyen insanlar var. İftar yada sahur için. Onların hakkını yiyoruz. Zengin buna izin vermemeli. Mal sahibi buna izin vermemeli" şeklinde konuştu.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.