METİN TEK  / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ

Kuşun yaralı ve  bitkin olduğunu fark eden ekipler durumu  hemen Yüksekova belediyesi'nin veteriner hekimine haber verdiler.

Bunun üzerine Şemdinli yolu üzerinde ki polis uygulama noktasına giden Yüksekova belediyesi veteriner ekipleri nesli tükenme tehlikesi altında olan yaralı balaban kuşunu teslim aldı.

Balaban kuşu,Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon merkezinde tedavi altına alınacak.

olis ekipleri, kuşa baktıklarında farklı bir cins olduğunu gördüklerini belirterek, "İnternetten yaptığımız araştırma sonucunda balaban türüne ait bir kuş olduğu öğrendik. Bunun üzerine ekiplere haber verdik. Şükür sadece yaralı ve alıp tedavisin ardında tekrar doğal yaşama bırakılacak" dediler.

Polis ekiplerini duyarlığından dolayı tebrik eden Nevzat Alter, "Yüksekova'nın en güzel tarafı Nehil Sazlığı'na akın eden kuş türleridir. Bu balaban kuşu da yaralı olduğu için Şemdinli yolu üzerinde bulunan polis uygulama noktasına yakın düşmüş. Sağ olsun polis arkadaş güzel bir şekilde alıp koruma altına almış. Bildiğimiz kadarıyla nesli tükenmek üzere olan bir kuş türüdür. Polis arkadaşlarımızı bu davranışından dolayı tebrik ediyorum" dedi.

Yüksekova Sokak Hayvanlarını Barındırma ve Koruma Derneği Başkanı Cebrail Çelik ise  bölgenin her sen olduğu gibi bu sene de çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yaptığını belirterek, "Bugün nesli tükenme tehlikesi altında olan ve kanadı kırık bir balaban kuşu polislerimizin uygulama noktasında bulundu. Şükür polis arkadaşlar yanına alıp ekiplere haber verdiler. Yapılacak tedavisi sonrası tekrar doğaya bırakılacak. Polis arkadaşlarımıza teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.