Kurban Bayramına günler kala kurban pazarlarında hareketlilik yaşanırken İlçe Müftüsü Mahmut Sevük vatandaşların kurban keserken uyması gereken önemli noktalara değindi.

İlçe Müftüsü Mahmut Sevük yaptığı açıklamada, Kurban ibadetinin islam dininde Allah'ın emri peygamber efendimizin sünneti ve ümmetine emir verdiği bir ibadet olduğunu söyledi.

Hali vakti yerinde olanların kurban kesmesinin şart olduğunu belirten Sevük şunları kaydetti:

İslam usulüne göre 80 gram bir altına sahip ya da o değerde bir paraya sahip olan bir Müslüman dinen zengin sayıldığından dolayı kurban kesmesi gerekiyor.

Kurban kesme Hanefiler için vacib şafiiler içinde müekked sünnettir.Peygamber efendimizin devamlı yapmış olduğu bir ibadettir.

Kurban ibadetinde bizler Allahu Teala'ya kurbanlarımızı arz ediyoruz. Bu kurbanların ayıptan kusurdan salim olması gerekiyor.Örnek verecek olursak hayvanın kulağının kopmuş olması, gözünün kör olması veya ayağının aksak olması bu özürlerdendir.

Hayvanımız gebe olmayacak.Hayvanımız koyun ise bir yaşını dolduracak, keçi ise 2 yaşını doldurmuş olacak ya da büyükbaş hayvan cinsinde ise 2 yaşını dolduracak, 3 yaşından gün almış olması gerekir. Kurban Bayramı namazından sonra kesilip bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar kurban ibadeti gerçekleşir.

Kurban kesmek isteyen vatandaşlarımız kurbanlarını kıbleye doğru yatıracak,sağ arka ayak boşta kalmak suretiyle diğer üç ayağı bağlanacak ve hayvan yere yatırılacak tekbirler ve tehliller çekilecek. Ondan sonra keskin bir bıçak ile hayvana eziyet etmemek için Bismillah Allahu Ekber denilerek hayvanın yemek borusu, nefes borusu ile beraber hayvanın şah damarı kesilerek ibadetimiz yerine gelecektir.