YÜKSEKOVA - 18 Mart 2023 tarihinde dünyaya gelen Sena BilirSMA Tip1 hastalığıyla mücadele ediyor. Bebeğin tedavisi için başlatılan “Senaya Umut Ol” kampanyası devam ediyor.  Duyarlı bir grup genç kampanyaya destek için Yüksekova’da stand açtı. 

15 Temmuz parkı önünde açılan stand da valilik izni ile açılan kampanyanın bilgileri yer alıyor. 

Vanlı Sena bebek için stand açan gençler, vatandaşlardan destek bekliyor.

 Stand ilçede 15 gün boyunca Sena Bebek için yardım topalayacak. 

1-463

SMA NEDİR? 

SMA, ilerleyici ve kalıtsal bir kas hastalığıdır. Vücudumuzun kas hareketlerini kontrol eden omurilikte ön boynuz motor nöron hücrelerinin etkilenmesi sonucunda kuvvetsizlik, beslenme ve solunum problemleri ortaya çıkar. İlerleyen dönemlerde değişen derecelerde eklem hareketlerinde kısıtlılık (kontraktürler), omurga deformiteleri (skolyoz), beslenme ve solunum problemleri görülebilir. İstemli kas hareketlerinde kuvvetsizlik ve kas erimesi olur. Görme, işitme ve bilişsel fonksiyonlar ise etkilenmez. Başlama yaşı ve kazanılan motor gelişim basamağına göre farklı tipleri vardır. SMA’nın görülme sıklığı 6.000-10.000 yenidoğan bebekte 1’dir.

Son yıllarda tedavi seçenekleri ile hastalığın doğal gidişi değişmiş olmakla birlikte, yapılan tüm çalışmalar bulguların başladığı dönemde tanı alan ve izlenen hastaların uzun dönem tedavi altında izlenmesinin gerektiğine, tedaviye verilen yanıtın bireysel farklılıklar gösterdiğine ve SMA hastalığının motor nöronlar dışında diğer sistemleri de ilgilendiren ağır bir hastalık olduğuna işaret ediyor.