Hakkari Vali Yardımcısı Furkan Berber beraberinde Yüksekova Kaymakam’ı Ömer Çimşit ve protokol üyeleri ile birlikte fide dağıtım törenine katıldı.
İlçede tarım ve hayvancılık alanında önemli gelişmeler yaşanırken tarım ve Orman Bakanlığı'nca bölgede tarımın gelişmesi ve kalkınması için önemli yatırımlar gerçekleştiriliyor.

Tarım ve hayvancılık alanında önemli projelerin hayata geçirildiği ilçede çiftçilikle uğraşan kişilerin sayısı da her geçen gün artıyor.
Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü'nün önünde yapılan törende konuşan Hakkari Vali Yardımcısı Furkan Berber, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün dağıtacağı bu fidelerin çiftçilerle buluşacağını söyledi.

Üretime dönük çiftçilerin emekleriyle buluşup güzel ürünler elde etmeyi sağlayacağını aktaran Berber” Yüksekova ilçemiz tarım potansiyeli olarak Hakkari de önemli bir yere sahiptir. Bizler  bunu düşünerek Yüksekova’ya önemli bir pay ayırdık. İnşallah tarım ve hayvancılığa dönük bu çalışmalarımız ileriye dönük yeni çiftçilerimizi hem Türkiye’de hem de Hakkari’de üretimi arttıracak şekilde cesaretlendirecektir”

Hakkari Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Şen “Tarım faaliyetlerinin yüzde 70’i burada gerçekleşiyor. Projelerin uygulanma alanı olarak Yüksekova bizim için çok önemli. Burada Tarım ve Orman Bakanlığımızın B- Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan DAKA projesi ile hazırladığımız sebze fidesi dağıtımını gerçekleştirdik.  Yüksekova üzerinde 257 çiftçimize 109 bin adet fide dağıtımı gerçekleştirdik. Fidelerimiz Van Tarım Kredi Kooperatifi tarafından temin edilmiştir. Bugün domates, biber patlıcan ve karpuz fidesini dağıttık. Genel anlamda çiftçilerimiz fidelerden son derece memnunlar. Yıllara göre gerçekleştirdiğimiz bu proje her yıl daha fazla talep görmektedir. Gelecek yıl projemizi daha da büyütüp çiftçilerle buluşturmayı planlıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Demirkonak köyüne geçen Vali Yardımcısı berber burada bir çiftçiye ait tarım arazisinde karpuz fidesi dikti.
Demirkonak(kaport) Köyü’nde gerçekleşen temsili fide ekiminde konuşan Demeter Tarımsal Kalkınma Kadın Kooperatif başkanı Bahar Sağkol, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü öncülüğünde fide dağıtımının gerçekleştirdiğini söyledi.

4-297
Sağkol, “Demeter Tarımsal Kalkınma Kadın Kooperatif olarak çeşitli sebze ve meyve fidelerini alanlarına göre dağıtım yapabileceğimiz şekilde fide alımı gerçekleştirdik. 9 çiftçimiz. Yüksekova’nın 9 ayrı yerinde fide ekimi gerçekleştirecek. Buradaki amaç Yüksekova tarımının tekrardan faal olması ve kendi kendine yetebilen bir ilçe olmasıdır” ifadelerini kullandı.
Daha sonra Kamışlı köyünde bir çiftçi tarafından  ekilen salepleri yerinde inceledi.