AİÇÜ Recep Tayyip Erdoğan Kültür ve Kongre Merkezi Fuaye alanında gerçekleştirilen serginin açılıışına, AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mucip Genişel ve Prof. Dr. Serkan Kapucu, İbrahim Çeçen (IC) Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Günseli Çeçen, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Bayraktar ile akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Spor Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Bayram Ali Sivaz, Doç. Dr. Baykal Karataş, Deniz Sağlamtaş ve Emre Dönmez tarafından hazırlanan “Erken Cumhuriyet Dönemi 19 Mayıs Jimnastik Şenlikleri (1930’lu Yıllar)”sergisini gezen Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut ve beraberindekilere bilgi veren Dr. Sivaz, “Uzun yılları kapsayan araştırmalar sonucu, 1930 ile 1940’lı yıllar arasında Türkiye’nin değişik bölgelerinde ‘İdman Bayramları’, ‘Jimnastik Şenlikleri’, ‘Spor Bayramları’ ve ‘19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramları’ isimleriyle düzenlenmiş olan jimnastik gösterilerine ait 563 fotoğraf içerisinden seçilen 80 orijinal fotoğraf yer almaktadır. Döneminin tanığı olan fotoğrafların tarihin tozlu raflarından geleceğe taşıyarak ziyaretçilerin beğenisine sunmak bizim için büyük bir gurur kaynağı oldu” diye konuştu.

Sergide yer alan fotoğrafları inceleyen Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, büyük bir emek verilerek bir araya getirilen yaklaşık 500 fotoğraf arasından seçilen 80 eserden oluşan serginin Türkiye jimnastik sporu tarihinde önemli bir yere sahip olacağını söyledi.

T T T T-2

Editör: Erkan Çobanoğlu