Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, dün Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Kürt siyasetçiler Gültan Kışanak, Semra Güzel ve Nurhayat Altun ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından bugün Edirne Cezaevi’nde önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Selçuk Mızraklı’yı ziyaret etti.

Ziyaretten sonra yapılan yazılı açıklamada "Demirtaş ve Mızraklı ile her türlü baskı, kumpas davası ve kapatma davasıyla önü alınmak istenen toplumsal muhalefetin daha fazla güçlenmesi için istişarelerde bulunduk. Kürt sorunu başta olmak üzere Türkiye’nin tarihsel ve siyasal sorunlarının çözümü için atılacak adımlar, cezaevlerinde süren açlık grevleri ve yerel seçimlerle ilgili izleyeceğimiz stratejiler ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk" denildi.

Hatimoğulları ve Bakırhan'ın ziyaretlere ilişkin yazılı açıklamaları şöyle:

'DEĞERLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİ ALDIK'

"Kandıra Cezaevi'nde rehin alınan yoldaşlarımız Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Nurhayat Altun ve Semra Güzel ile 4 Aralık Perşembe günü görüştük. Yoldaşlarımız, büyük bir güç ve umutla direnmeye devam ettiklerini ve tüm Türkiye halklarını selamladıklarını iletti. Yaptığımız görüşmede, bölgede ve Türkiye’de yaşanan son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Siyasal, ekonomik ve toplumsal boyutları olan çoklu krizlerden geçtiğimiz bugünlerde, başta parti politikaları olmak üzere önümüzdeki yerel seçimlere ilişkin değerli görüş ve önerilerini aldık.

Kaynak: Gazete Duvar