Hakkari Milletvekili Öznur Bartın,  seçim sürecinde Hakkari'den AK Parti adayı İsmet Ölmez için yapılan kampanyaların tamamının belediye bütçesiyle yapıldığını, Hakkâri halkına hizmet olarak harcanması gereken 29 Milyon TL'nin YSK’nın yasaklarına ve siyaset etiğine aykırı olmasına rağmen AK Partili adayın seçim kampanyası için kullanıldığını öne sürerek İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın cevaplaması istemiyle meclise soru önergesi verdi. 

Bartın’ın verdiği önergede, "2019’dan bu yana kayyımlar tarafından yönetilen Hakkâri Belediyesi’nde yapılan denetimlerin ardından kayyımın 315 milyon TL borç bıraktığı ortaya çıkmıştır. Denetimden çıkan en vahim sonuç ise AKP’li adayın seçim kampanyaları için belediye bütçesinden 29 milyon TL’nin aktarılmasıdır. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinin ardından Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) kazandığı Hakkâri Belediyesi’nde kayyım sonrası oluşan tahribat, belediye borçları ve belediyenin içinde olduğu son durum kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Kayyım süreci boyunca görevi sürdüren mülki idare amirlerinin AKP’de yönetici konumunda bulunan birçok üye, yönetici ve yardımcının HAK-BEL sendikası üzerinden işe aldığı, belediye ihalelerinin çoğunun AKP’ye yakın firmalara verildiği, belediyeye ait taşınmaz ve işyerlerinin cüzi meblağlar ile AKP yönetici ve üyelerine verildiği saptanmıştır. Ayrıca, seçim sürecinde AKP adayı için yapılan kampanyaların tamamının belediye bütçesiyle yapıldığı, Hakkâri halkına hizmet olarak harcanması gereken 29 Milyon TL, YSK’nın yasaklarına ve siyaset etiğine aykırı olmasına rağmen AKP adayının seçim kampanyası için kullanılmıştır. Zorunlu ve doğal afet durumlarında alınması gereken yüksek faizli krediler çekilmiş, Vakıfbank’tan alınan kredi spor ve etkinliklere destek adı altında belediyenin mevcut bütçe durumunu çok aşan yardımlar ile adı bile duyulmamış spor kurumlarına verilmiş, bu kapsamda spor yardımı, engelli yardımı, öğrenci yardımı, gıda paket yardımı ve doğalgaz yardımı, su depoları harcamaları adı altında belediye kasasından 29 milyon 939 bin 764 TL para çıkışı olduğu tespit edilmiştir.

Seçim arifesinde yapılan ihaleler için 25 milyon 820 bin 90,10 TL harcandığı, mart ayı içerisinde yapılan doğrudan teminin 796 milyon 728 bin TL olduğu, seçimden önceki bir aylık süreçte toplamda 56 milyon 446 bin 583 TL’in belediye kasasından olağan dışı işlerde harcandığı, tüm borçlar hesaplandığında ise belediyenin toplam borcunun 315 milyon 705 bin 77,13 TL olduğu açıklanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Bartın, cevaplaması istemiyle İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya şu soruları sordu:

1.  2019 yılından bu yana Kayyım tarafından yönetilen Hakkari Belediyesi’nin yıllardır Sayıştay tarafından denetlenmemesinin gerekçesi nedir?

2. Kayyımın yönettiği yıllara ilişkin Hakkari Belediyesi’nin Sayıştay tarafından denetlenmesine ilişkin bir girişiminiz olacak mıdır?

3.   Kayyımdan kalan 315 milyon TL borcun ne kadarı hizmet ve projeler kapsamında harcanmıştır?

4.  Hakkari Belediyesi’nin kasasından 29 Milyon TL’nin 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde AKP’nin adayına aktarıldığı doğru mudur?  Doğru ise sorumluların hukuk önünde hesap vermesi için ilgili kişilere açılmış bir soruşturma veya inceleme var mıdır/olacak mıdır?

5.Kayyım tarafından belediyeye usulsüz şekilde işe alımların yapıldığı, işe alınanların AKP’de yönetici konumunda bulunan birçok üye, yönetici ve yardımcı olduğu, bazılarının ise yıllardır işe gelmedikleri halde maaş aldıkları doğru mudur?

6.   Söz konusu kişilere ve Kayyım tarafından yapılan usulsüzlüklere ilişkin açılan bir inceleme/soruşturma var mıdır/olacak mıdır?

7.    25 milyon 820 bin 90,10 TL harcanan ihalelerin birçoğunun AKP’ye yakın firmalara verildiği doğru mudur? Söz konusu ihalelerin denetimine ilişkin bir girişiminiz olacak mıdır?

8.      Seçimden önceki bir aylık süreçte toplamda 56 milyon 446 bin 583 TL’in belediye bütçesinden olağan dışı işlerde harcandığı doğru mudur? Söz konusu harcamaların denetimine ilişkin bir girişiminiz olacak mıdır?

9.  315 milyon TL borcu bulunan Hakkâri Belediyesi’nin borçlarını ödeyebilmesi adına bütçesinin arttırılmasına ilişkin bir girişiminiz var mıdır/olacak mıdır?

Muhabir: VİYAN ORHAN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ