Sağlık Bakanlığının genelgesi doğrultusunda mobil sağlık hizmetlerini aralıksız sürdüren Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü, Hizan ilçesine bağlı köylere giderek vatandaşlara sağlık hizmeti vererek bilgilendirme yapıyor. Planlanan program dâhilinde her gün bir köye giden sağlık ekipleri, gezici muayene aracını kurduktan sonra cami hoparlörlerinden Kürtçe ve Türkçe anonslar yaparak halkı bir araya topluyor. Daha sonra vatandaşların sorunlarını dinleyen sağlık ekibi, tansiyon ve şeker ölçümü ile çeşitli tetkiklerle köy halkını sağlık taramasından geçiriyor.

Hizan’ın Ballı köyünde sağlık taraması yaptıklarını ve her gün farklı bir köyde olduklarını söyleyen Uzman Doktor İkbal Bayguş, “Ülkemizde ve dünyada beklenen yaşam süresi uzamakta ve böylece kronik hastalıkların görülme sıklığını arttırmaktadır. Bu durum hem kişinin sağlığını etkilenmesinin yanı sıra topluma da ekonomik ve işgücü yönünden ciddi bir yük oluşturmaktadır. Burada şeker ve hipertansiyon gibi kronik hastalıkları erken tespit ve risk değerlendirmesi yapıp uygun vatandaşları erkenden hekimle buluşmasını sağlıyoruz. Vatandaşlarımızın 18 yaşından itibaren her sene bir kez tansiyon, boy ve kilo ölçümlerini, 40 yaş üstü bireylerimizin ise minimum 3 yılda bir kan şekeri ölçümlerini yapmalarını istiyoruz. Başta kaymakamlığımız olmak üzere, il sağlık müdürlüğü ve ekibine, ilçe sağlık müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımıza, bu konuda bizden desteklerini esirgemeyen aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına, köy muhtarlarına katkılarından dolayı teşekkür etmeyi kendime borç bilirim. Erken teşhis hayat kurtarır” diye konuştu.

Gezici muayene aracını köylerine kadar getirdikleri için sağlık çalışanlarına teşekkürlerini ileten köy sakini İkram Gezelge ise “Sağlık ekipleri köy köy, dağ taş demeden her yere gidiyorlar. Sağlık ekipleri sağlık taraması için sağ olsunlar bugün de köyümüze geldiler. Gezici muayene aracını kuran ekipler daha sonra bizleri sağlık taramasından geçirdiler. Allah devletimize zeval vermesin. Gelen sağlık çalışanı arkadaşlarımıza da teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Editör: Erkan Çobanoğlu