CHP Kadın Kolları Başkanları, 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. CHP Van İl Başkanlığı'nda yapılan açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. CHP Van İl Kadın Kolları Başkanı Beyhan Aslan, yaptığı açıklamada, "Ülkemizin kaderini belirleyecek tarihi bir süreçten geçiyoruz. Seçimler, 28 Mayıs'ta yapılacak ve bir referandum niteliği taşıyor. Bu seçimler, kadınlar için büyük önem taşıyor" dedi.

'CUMHURİYET TARİHİNİN EN KARANLIK PARLAMENTOSU OLUŞTURULDU'

Aslan, "Bir tarafta esaret, diğer tarafta özgürlük duruyor" diyerek, "Cumhur İttifakı adeta bir kadın düşmanı koalisyonuna dönüştü. Kadınların kazanılmış tüm haklarına göz diken Yeniden Refah Partisi ve Hizbullah terör örgütünün siyasi uzantısı olan Hüda Par'ın Meclis'e girişiyle Cumhuriyet tarihinin en karanlık parlamentosu oluşturuldu. Meclis'te temsil hakkı kazanan bu zihniyet, planlarını açıkça ilan etti" dedi.

'HİÇBİR HAKKIMIZIN BUDANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ'

Aslan, "Yeni Anayasa'yı 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde biz hazırlayacağız" ifadelerini kullanarak, "Cumhuriyet'e savaş açılarak parlamenter sistem eleştirisi yapıldı. Tek adam rejiminin ülkemizi sürüklediği kaos görmezden gelinerek, parlamenter sistemin çözümsüzlük yarattığı iddia edildi. Katılımcı demokrasi hedef haline getirildi. İstanbul Sözleşmesi, hukuksuzca feshedilirken 6284 sayılı kanunun yürürlükte olması gerekçe gösterildi. Şimdi de 6284 işlevsiz hale getirilmeye çalışılıyor. Kadına yönelik şiddetle etkin bir mücadele yürütmeyenler, yasal korumamızı elimizden almak istiyor. Günde en az iki kız kardeşimizin hayattan koparıldığı bu düzende, hiçbir hakkımızın budanmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

'BUGÜNÜMÜZ VE YARINIMIZ TEHDİT ALTINDADIR'

Aslan, Yeniden Refah Partisi'nin Düzce'deki seçim aracında kadın milletvekili adayının fotoğrafının gölgelendiğini hatırlatarak, "Türkiye'yi şeriat düzenine taşımak isteyenler kadının yüzünün görünmesine dahi tahammül edemese de biz buradayız ve var olmaya devam edeceğiz. Yeniden Refah Partisi Aydın İl Başkanlığı'nda kadın milletvekilinin oturduğu yer değiştirilmek istendi. Kadın milletvekiline 'Kadın ile erkek yan yana fotoğraf çektirmez' diyerek bağırıldı. Kadınları ötekileştirmeye çalışan bu zihniyete izin vermeyeceğiz. Medeni Kanun ile kazandığımız haklarımızı elimizden almaya çalışıyorlar. Çok eşliliği özendirmeye çalışıyorlar. Eşit yurttaşlık hakkımızı gasp ederek ikinci sınıf vatandaş olmamızı istiyorlar. Mazbatasını bile almadan kadın düşmanlığını açıkça ortaya koyan Cumhur İttifakı milletvekillerinin Meclis'te nasıl bir yol izleyeceği ortada. Küskün, bezgin, umutsuz olanlar, sandığa gitmemeyi düşünenler varsa, neyle karşı karşıya olduğumuzu bir kez daha görsün. Bugünümüz ve yarınımız tehdit altındadır" diye konuştu.