Ziyaretin ardından Çarşı merkezinde esnaf ziyareti gerçekleştirmek isteyen Dem Parti heyetinin geçişine önce izin verilmedi. Sorunun çözülmesinin ardından heyet çarşı merkezinde esnafı ziyaret etti:

Esnaf ziyareti sırasında konuşan Bakırhan, Hakkari ve Yüksekova halkına saygılarını gönderdiklerini Hakkari'yeve Kürt halkının kayyım istemediğini söyledi.

“Kayyımın çare ve çözüm olmadığını belirten Bakırhan “ Yüksekova’da da kayyum zihniyetinin nasıl yerel yönetimleri tahrip ettiğine herkesin şahit oldu. Bu dönem yine sandıkta yenilen AKP MHP iktidarı Hakkari’ye kayyum atadı. Kürtler bunu kabul etmeyecek. Türkiye’deki halklar bunu kabul etmeyecek. Emin olun ilk defa Hakkari’deki kayyum meselesinde Türkler, Kürtler, Araplar, kadınlar gençler, Edirne’den Hakkari’ye kadar herkes kayyuma karşı ses çıkardılar. Kayyum çare değil, çözüm değil. AKP’yi uyarıyoruz; kayyumunuzu çekin, kayyumcu anlayışınızı bitirin. Eğer gerçekten bu ülkede sorunları çözmek istiyorsanız Kürt halkının iradesi hazırdır.

55-150

Hakkari’de de söyledik burada da söylüyoruz. Siz kayyum atarsanız bir direniriz, karşı dururuz. Biz onu yok sayarız. Siz kayyum atarsanız bir sonraki seçimde emin olun sadece tabela partisi olmazsanız Türkiye’nin her yerinde iktidardan tepe taklak gidersiniz. İnsanlar 31 Mart’ta size mesajı verdi. Diyalogla sorunlar çözülmelidir dedi” şeklinde konuştu.

Bakıhan "Demin Yüksekova Belediyesi’ni ziyaret ettik. Emin olun bir enkaz bırakmışlar. Biraz vicdanı, onuru olan hiçbir insan kayyum anlayışının yapmış olduğu bu tahribatı kabul etmez. Yüksekova Belediyesi’nin borcu büyükşehir belediyelerinin borçlarıyla neredeyse aynı.

Bu enkazı görmeyenler Kürde biz size kayyum atayacağız diyorlar. Yüksekova ve Hakkari halkımızla dayanışma içerisinde olacağız. Vicdanı onuru olan Türkiye halklarıyla birlikte bu gaspı kabul etmeyeceğiz. Şimdi Gever’de, Colemerg’de AKP’ye oy vermiş Kürt yurttaşlarımız da olabilir.

Biraz vicdan diyoruz. Hangi din hangi inanç kayyumu 3 dönemdir bir halkın iradesine atanan bu kayyumu kabul eder. Bugünden sonra vicdanı onuru olan hiçbir Kürt AKP binasının önünden bile geçmemelidir. Size hakaret ediyorlar, dilinizi yok sayıyorlar. İradenize kayyum atıyorlar. Bu kayyumcu anlayışa karşı belediyenizi, il örgütünüzü, ilçe örgütünüzü daha fazla sahiplenin. Bir olabilirsek hiçbir kayyumcu anlayış sizin karşınızda duramaz. Bir daha asla bu topraklarda bu kayyumcu anlayışın yer bulmaması için belediyenize partinize sahip çıkın” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Dem Parti heyeti ilçeden ayrıldı.

56-85

57-58

Muhabir: ULAŞ GÜVEN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ