DEM Parti (Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi) ile DBP (Demokratik Bölgeler Partisi) 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı'na ilişkin Yüksekova’da ortak basın açıklaması düzenledi.

DEM Parti Yüksekova Seçim Bürosunun önünde düzenlenen açıklamaya, DEM Parti Yüksekova İlçe Eş Başkanı Ercan Sevmez, Yüksekova Belediyesi Eş Başkanları Şoreş Diri, Şadiye Kırmızıgül ve partililer katıldı.

-42

Yöresel kıyafetleriyle eyleme katılanlar “Bê ziman jiyan nabe” sloganları atarak “Jı bo zımanê kûrdî her dem  û lı her derê tekoşîn” pankartları taşıdı. 

Açıklama Kürtçenin Kurmancî lehçesiyle yapıldı.

Basın açıklamasını okuyan ilçe eş başkanı Ercan Sevmez, Kürt Dili Bayramı'nı kutladı.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi. “Dil Kürtlerin varlığı ve ulusal kimliğidir. Kürt dilinin özgürlüğü, Kürt milletinin kurtuluşudur. Kürt kadınları ve anneleri ve liderleri tüm baskılara ve zorluklara karşı mücadelelerini sürdürdüler. Celadet Elî Bedirxan ve arkadaşlarının yaydığı bu tohum, Kürt dilinin gelişimi ve mücadelesinde temel bir tarihsel kaynak haline geldi”dedi. 

2-427

“DİL VAROLUŞUN İLK ŞARTIDIR”

Sevmez, Hawar dergisi "Hawar bilginin sesidir, bilgi kendini bilmektir, kendini bilmek özgürlüğe ve özgürlüğe giden yolu açar" sözleriyle yayına başladığını kaydetti.

Sevmez, devamında şunları söyledi: “Halkımız başta anadilde eğitim olmak üzere hayatın her alanında iktidarlara karşı mücadelesini güçlendirecektir. Bu amaçla siyasi, kültürel, sanatsal ve ekonomik faaliyetlerimizde dilimizi kullanmaya başlayacak, birlik ve beraberliğimizi gerçekleştireceğiz" dedi.

Basın açıklamasından sonra katılımcılar halay çekerek 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı'nı kutladı.

1-472

4-284

3-367

Muhabir: VİYAN ORHAN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ