Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın 3 Haziran'da görevden uzaklaştırıldıktan sonra tutuklanarak cezaevine konulması ve yerine Vali Ali Çelik'in kayyım olarak atanmasına karşı tepkiler devam ederken, DEM ve DBP öncülüğünde kentte 'Kayyıma hayır, irade gaspına hayır'  mitingi düzenlendi.

Kayyım atamasına karşı Türkiye'nin bir çok kentinden siyasi parti, STK temsilcileri ve vatandaşlar otobüs ve özel araçlarıyla Hakkari'ye akın etti. DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan, Tülay Hatimoğulları Oruç, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Viyan Tekçe, milletvekilleri, bir çok ilin belediye eş başkanlarıyla birlikte binlerce kişi, DEM Parti il binası önünde bir araya geldi. Kalabalık, kortej eşliğinde mitingin yapılacağı Sümbül Mahallesi Tekser mevkiindeki otogar alanına kadar yürüdü. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı mitinge gelenler, slogan atıp, pankartlar açarak Hakkari belediyesine kayyım atamasına tepki gösterdi.

'AKP VE MHP BU HALKIN SESİNİ DUYUN'

Mitingde konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Oruç, Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın tutuklanarak cezaevine gönderilmesi ve yerine kayyım atanmasına tepki gösterdi. Oruç,"Bizler, kayyım atandığı günden beri buradayız, direniyoruz, direnmeye de devam edeceğiz. İrademizi çalanlara karşı direniyoruz. Direnişinize binlerce kez selam olsun. Ey AKP ve küçük ortağı MHP, buradaki halkın sesini, tepkisini, derinişini görün. Hakkari'deki kayyımınızı derhan geri çekin. Belediye meclisimizin seçtiği Viyan Tekçe Belediye Eş Başkanımızdır. Bunu kabul etmelisiniz. Beldiye yönetimi, kayyımın elinde alınıp esas sahiplerine teslim edilmelidir. Bizler, kayyıma karşı direnirken çoğu kez polisin saldırısına da uğradık. Her türlü kumpası kürde reva görenler şunu bilsin; halk bu siyasi darbeyi kabul etmiyor.Valiliğin bahçesinde basın açıklaması yaparken, alana jandarmayı indirdiler. Belediyeleri kazandığımız her yerde direnişimizi sürdüreceğiz."dedi.

61-119

'İRADEYİ GASP EDEMEZSİNİZ'

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ise, kayyımı kabul etmediklerini belirterek," Yüzlerce kilometre kattedip Hakkariye gelen herkese selam ve saygılarımı sunuyorum. Van'da olduğu gibi bugün burada da dayanışma içerisinde olan Kürt halkı ve Hakkarili yuttaşlarımızı yalnız bırakmayan değerli doslarımıza söz veriyoruz. Önümüzdeki günlerde iktidarın faşizan politikalarına karşı daha güçlü direniş göstereceğiz. Günlerdir kamuoyu Hakkari kayyımını tartışıyor, Türkiye halkları tartışıyor, dünya halkları tartışıyor. Ama iktidar kulağını tıkamış, kayyımcı anlaşın doğru olduğunu söylüyor. Hakkari'ye geldiğmizde kayyım Vali ne demiş biliyormusunuz 'Kentimize hoşgeldiniz' diyor. Kayyım vali efendi, burada bir huzur vardı, onu da bozdunuz. İradeyi gasp edenlerin 'hoş geldiniz' demesini kabul etmiyoruz. Hakkari bizimdir, sizler olsa olsa gaspçı olursunuz. İnşallah halkımız, halklarımızın dayanışmasıyla bir gün size ve sizi atayanlara bay bay diyeceğiz.

60-175

Cumhurbaşkanı Erdoğan diyor ki; biz hukuku uyguluyoruz. Evet, Kürtlere bir hukuk uygulanıyor. Ama bu hukuk düşmanlık hukukudur. Dağını, yaylasını, dilini yasalayacaksın, sanıktan çıkan idaresini gasp edeceksin, belediye eş başkanlarını içeri atacaksın. Sonra diyeceksin ki biz hukuk uyguluyoruz. Bizler ezilenler olarak bu hukuksuzluğüa karşı direneceğiz. Buradan sesleniyoruz, yeniden seçim yapılmasına varız. Cesaretiniz varsa buyrun" diye konuştu.

31-85

23-122

21-175

32-118

30-103

33-91

25-119

62-87

Muhabir: VİYAN ORHAN