Dünyanın en büyük bilim organizasyonlarından biri olan GYIIF’e (Global Youth Invention and Innovation Fair 2024) Diyarbakır Okyanus Koleji öğrencileri de katıldı.

Indonesian Young Scientist Association (IYSA) tarafından organize edilen "Bilim, Teknoloji, İnovasyon ve Girişimcilik" alanlarına özel düzenlenen ve Dünya'nın en büyük uluslararası bilim organizasyonlarından biri olan GYIIF 2024'de yapılan ön değerlendirmenin ardından 11-13 Ocak 2024 tarihlerinde çevrimiçi olarak 29 ülkeden 380 farklı proje yarıştı.

13 Ocak 2024'de çevrimiçi olarak düzenlenen ödül töreninde Diyarbakır Okyanus Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri Yaren Kahramanoğlu, Faide Firdevs Akaydın ve Fatima Gül Akaydın, BARGEM (Okyanus Koleji Bilimsel Araştırma Geliştirme Merkezi) danışmanlığında geliştirdiği "STOP CANCER" projesi ile Life Science kategorisinde DÜNYA BİRİNCİLİĞİNİ alarak ülkemizi başarıyla temsil etti.

Öğrenciler Yaren, Firdevs ve Fatima Gül, proje hakkında şunları söyledi:

"Bildiğiniz gibi günümüzde kanser hastalığı ölüm sebebi olarak kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Dünyadaki yaklaşık her 6 ölümden biri, ülkemizde ise her 5 ölümden biri kanser nedeniyledir. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapinin zararları ve etkileri düşünüldüğünde doğal ve etkili çözümler üretilmesi kaçınılmaz olmuştur. Biz de projemizde, şifalı bitkilerden Aronia Melanocarpa'nın, MCF-7 meme kanseri hücre hattı üzerindeki etkisini ortaya koymayı, kanser metabolizmasında kilit rol oynayan Adenozindeaminaz (ADA) inhibisyonuna ve angiogeneze etkisini belirlenmeyi amaçladık. Yaptığımız kontrollü deneyler sonucunda aronya bileşenlerinin kanserli dokularda ADA enzimini güçlü bir şekilde inhibe ederek kanserin engellenebileceğini, kanserli dokulardaki metastazın yavaşlatılabileceğini ve tıbbi tedavinin bu şekilde güçlendirilebileceğini düşündürmektedir."

2023 LGS sınavında iki Türkiye Birincisi çıkaran Diyarbakır Okyanus Koleji daha önce de geliştirdiği bilimsel projelerle Dünya Birinciliği de dahil olmak üzere küresel çapta birçok ödül alarak öğrencilerinin yönünü bilimsel organizasyonlar, ulusal ve uluslararası proje çalışmaları, AB projeleri, UBAM (Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi) faaliyetlerine çeviriyor.

Kaynak: RÛDAW