Elite World Hotels & Resorts Elite World Hotels & Resorts, Van Kahvaltısının tanıtımına katkı sağlamak amacıyla büyük bir yeniliğe imza attı. “Dünden Bugüne İz Bırakan Lezzetler: Van Kahvaltısı” projesi çerçevesinde ürünler franchise modeliyle işletilen de dahil olmak üzere Elite World otellerinin tümünde açık büfeye eklenecek ve bu sayede Van Kahvaltısı dünyaya tanıtılacak.

“Kültürümüzü en doğru şekilde tanıtmalıyız”

Konsept ile ilgili açıklamada bulunan Elite World Hotels & Resorts CEO’su Orkun Petekçi “Turizm, kültürümüzün dünyaya tanıtılması için en önemli sektörlerden bir tanesi. Bizler de yarım asra yakın bir süredir bu sektöre hizmet veriyoruz. Bizim için misafirleri ağırlamakla birlikte aynı zamanda kültürümüzü tanıtmak, konaklayan kişilerin bunu denemesi de ayrıca önemli. En önemlisi ise en doğru bir şekilde bunu anlatmaktır. Hizmet sektöründe olmakla birlikte kültürümüzü en doğru bir şekilde tanıtmak da misyonumuz. Van Kahvaltısını bütün otellerimizde hayata geçirerek bunun tanıtımına katkıda bulunmak bizim sosyal sorumluluk projelerimizden bir tanesi olacak.

Şu anda 11 otel ve 8 farklı markayla hizmetimize devam ediyoruz. Franchise yatırımlarla birlikte otel yatırımlarını daha da yukarı çekerek 2030 senesinde 50 otele ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

“Amacımız, Van kahvaltısını dünya mutfağına taşıyabilmek”

Elite World Hotels & Resorts Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik Bezaroğlu ise Elite World olarak yerel değerlere ve kültürel zenginliklere sahip çıkmaya önem verdiklerinin altını çizerek, “Çok eski yıllardan bu yana Van, dünyanın en önemli tarihi ticaret notalarından biri oldu. Coğrafi konumunun yanı sıra doğası gereği hayvancılığın geliştiği bir coğrafya. Bölgede zor bulunan otların peynire katılmasıyla otlu peynir oluşturuluyor ve Van kahvaltısının ana öğesi oluyor. Yanına tereyağı kaymak gibi ögeler de ekleniyor. Bölgenin diğer lezzetlerinin eklenmesiyle Van kahvaltısı ortaya çıkıyor. Yaklaşık 400 çeşit doğal ve yerel lezzet bulunuyor. Bu topraklardan çıkan ve dünyanın dört bir yanından gelen misafirleri ağırlayan bir zincir olarak amacımız mirasımıza sahip çıkmak ve onu en iyi şekilde tanıtmak olacak. Van kahvaltısını menümüze ekleyerek hem yerli hem yabancı misafirleri deneyimlemeye davet ediyoruz” diye konuştu.

“50 yıldır aynı ürünü ve tarifi kullanıyor”

Van’ın önemli lezzetlerinden oluşan bir menü hazırladıklarını aktaran Elite World Mutfaklar Direktörü Mehmet Uzunöz de, “Coğrafi işaretli ürünlerimizden bir kahvaltı hazırladık. Her şeyden önce farklı ürünleri deneyimleme şansımız oluyor. Herkesin ulaşamadığı lezzetleri deneyimlemek için şehirlerimize getiriyoruz. Bu projeye başlamadan önce 6 ay araştırma yaptık. Van’da uzun bir dönem geçirdim. Orada 3 otelimiz olduğu için oradaki şeflerimizden destek aldık. Bu işi en iyi kim yapıyor onu öğrendik. Van’daki süt evlerini gezdik. Bir köye gittik. Orada bir hanımefendi yoğurt kaymağı yaptı. 50 yıldır aynı ürünü ve tarifi kullanıyor. Oradaki insanlar göz kararı yaptıkları için tarifi bilmiyor. Bunların tarifini hazırladık. Tüm lezzetleri yapan insanlarla birebir görüştük. Bütün ürünlerimiz coğrafi işaretli. Bunlar yöresel ürünlerimiz ama yoğurt kaymağı hiçbir yerde olmadığı için bizim için üretecekler. Fransa’da Rokfor Peyniri dünya çapında nam salmış ama Van’ın otlu peynirinin ondan farkı yok. İçeresine 6 çeşit ot konuyor. Önceden endüstriyel olarak alırdık şimdi ise yerel ailelerle çalışıyoruz. Onlar üretiyor biz de otellerimize dağıtıyoruz. Kar marjı düşünmediğimiz için en iyi şekilde sunmaya çalışıyoruz. Hepsi ayrı bir lezzet. Elite World sayesinde otlu peyniri tüm dünyaya sunacağız” dedi.

"Van kahvaltısını tüm misafirlerimize tanıtmaya başladık"

Konuyla ilgili konuşan Elite World Van Otel Genel Müdürü Oktay Aksoy da, konaklayan tüm misafirlerine Van kahvaltısını en iyi şekilde sunmak için çalışma başlattıklarını vurgulayarak, ”Kahvaltı, bir ilin kültürüdür. Biz bu kültürü en iyi şekilde yansıtmaya çalışacağız. Bu çerçevede tüm otellerimizde olduğu gibi Van otelimizde de aynı şekilde başlangıç yapıp, Van kahvaltısını tüm misafirlerimize tanıtmaya başladık. Bunu da Van kahvaltısını en iyi şekilde tanıtan ürünlerle sunmaya çalışıyoruz. Van çöreği, Van peyniri, cacık, murtuğa, kavut, bal, tereyağı, kaymak, süt ve kavurmalı yumurta, bunlar Van kahvaltısının özünde olan çeşitler. Biz bunları misafirlerimize sunmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

Editör: Erkan Çobanoğlu