Hangi meslek gruplarının lerini daha sık aldattıkları araştırıldı. Yapılan çalışmada, ilişkilerin yüzde 85’inin işte gerçekleştiği ortaya çıkarken her beş çalışandan birinin 'sadakatsiz' olduğu tespit edildi. Öte yandan, çalışmaya katılanların yüzde 43'ü bir meslektaşıyla ilişkisi olduğunu kabul etti.İş yerinde aldatma oranlarını inceleyen araştırmacılar, “Satış sektöründe çalışan kişiler, iş yerinde ilişki yaşadıklarını kabul eden yüzde 14,5’lik çarpıcı bir oranla en çok aldatanlar arasında yer alıyor. Genellikle düzensiz çalışma saatleri ve çok sayıda düzenlenen etkinlik sadakatsizliğin ana üreme alanı olarak ön planda” ifadelerine yer verdi.

İngiltere merkezli RentCasino şirketinden Laura O'Brien, ofis içinde aldatmanın oldukça yaygın olduğunu ve iş arkadaşlarının günlük işlerin stresinden kurtulmak için sıklıkla birbirlerinden destek aldıklarını söyledi.

Araştırmada, “348 katılımcı, bu ilişkinin iş yeri toplantılarında veya Noel partisi gibi etkinliklerde geliştiğini kabul etti” denildi.

Aldatma konusunda öne çıkan meslek grupları şöyle:

1- Satış
2- Öğretmen, akademisyen
3- Sağlık hizmetleri
4- Taşımacılık ve lojistik
5- Etkinlik yönetimi ve otelcilik
6- Mühendislik ve imalat
7- Gayrimenkul ve inşaat
8- Muhasebe, bankacılık ve finans
9- IT
10- Silahlı kuvvetler

Aldatma oranlarının düşük olduğu 'en sadık' meslekler ise şöyle sıralandı:

1- Bilim ve eczacılık
2- İşletme ve danışmanlık
3- Kolluk kuvvetleri ve güvenlik
4- Sanat, tasarım
5- Medya ve internet
6- Hukuk
7- Çevre/tarım
8- Pazarlama, reklam ve halkla ilişkiler
9- Kamu hizmetleri ve yönetimi
10- Perakende