Hakkari Barosu, Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın sabah saatlerinde Van'da gözaltına alınıp daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından yerine kayyum atanmasına ilişkin bir basın metin yayımladı. 

Sosyal medyada yayımlanan basın metninde seçme ve seçilme hakkını ağır bir şekilde ihlal edildiği vurgulandı 

Metnin devamında şu ifadelere yer verildi:

“Bugün sabahın erken saatlerinde Hakkâri Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık AKIŞ, Hakkâri Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma gerekçe gösterilerek gözaltına alınmış ve akabinde İçişler Bakanlığı tarafından Hakkâri Belediyesi'ne Hakkâri Valisi kayyım olarak atanmıştır.

Belediye Başkanının gözaltına alınması ve yerine kayyım atanması hukukun temel kurallarını, seçme ve seçilme hakkını ağır bir şekilde ihlal etmiştir. Demokrasinin olmazsa olmazı olan seçme ve seçilme hakkının keyfi uygulamalarla ihlal edilmesi hukuk devleti olmanın varlığına ciddi anlamda zarar vermektedir. Hukukun üstünlüğüne katkı sunmayan, seçmenin iradesine saygı duymayan, seçilene güvence sağlamayan bu otoriter yaklaşım, derhal terk edilerek, görevden alınan belediye başkanı görevine iade edilmelidir.

Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle “sivil darbe”dir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır.” 

Baro-1

Muhabir: VİYAN ORHAN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ