Hakkari Emek ve Demokrasi Platformu düzenlediği basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"2014 yılında Ortadoğu’da yaşanan İŞİD vahşetine karşı Kürt halkının vermiş olduğu direniş esnasında, Kobani’de yaşanan olaylar neticesinde Türkiye kamuoyunda oluşan duyarlılık ile ilgili siyasi partilerin yaptığı demokratik çağrıların yıllar sonra suç sayılarak davalar açılması ve bunun üzerine cezalar verilmesi, yargının siyasetin etkisinde kalarak karar verdiğinin göstergesidir. Ülkede yaşanan iç siyasi gelişmelerin yargı üzerinden böyle kararlaşmalara götürülmesi kabul edilemez. Siyaset ve sivil toplum alanını daraltan, hatta tümüyle ortadan kaldıran bu ve benzeri politik temelli yargılamalar, çoğulculuğu ve farklı fikirleri sindirmekte, toplumsal barışı bozma riski barındırmaktadır. Demokratik hukuk devletinin temeli bağımsız ve tarafsız yargıdır. Yargının bağımsız olmadığı bir ortamda hiçbir hakkın kullanımı ve bireylerin hukuk güvenliği sağlanamaz. 

Siyasal iktidara ve hukuk erkine çağrımızdır, toplumsal barışı ve birlikte yaşamı zedeleyen, yargı bağımsızlığını gölgeleyen ve temel insan haklarını ortadan kaldıran uygulamalara son verilmelidir.

Hakkari il genelinde seçim sürecinde yaşanan demokratik tepkiler gerekçe gösterilerek hemen her gün gözaltı ve tutuklamaların yapılması toplumsal huzuru bozmaktadır. Demokratik tepkilerin gözaltı ve tutuklamalar ile baskılanması kabul edilemez. 
Buradan sorumluluğu bulunan herkesi barış, demokrasi ve birlikte yaşamı güçlendirecek adımlar için sorumluluk almaya çağırıyoruz"

Muhabir: VİYAN ORHAN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ