Hakkari’nin Kavaklı (Marunis) köyünde 2007’den bu yana devam eden ve doğanın tahrip olmasına neden olan maden faaliyetlerine karşı bölge sakinlerinin 22 Nisan’da başlattığı eylem, 13’üncü gününde sürüyor. Kavaklı’daki vatandaşlar eylemlerini, “Köy ve mera alanlarında bulunan maden ocağının faaliyeti derhal durdurulması, çevreye verilen zararların tazmin edilmesi, köylülerin yaşam alanları eski hale getirilerek maden faaliyetinin bıraktığı tahribatın ortadan kaldırması ve bölgede yeniden ağaçlandırma çalışmasının yapılması” talepleriyle sürdürüyo

“MADEN OCAĞI KAPATILMADAN EYLEMİMİZİ SONLANDIRMAYACAĞIZ”

Köydeki maden ocağı nedeniyle doğanın tahrip edildiğini söyleyen Abdülaziz Duman, “Maden ocağı kapatılmadan eylemimizi sonlandırmayacağız. Bölgemizi talan ettiler. Hayvanlarımız burada besin ihtiyacını karşılayamıyor. Onlar buradan gitmeden biz de hiçbir yere gitmeyeceğiz. Madenler nedeniyle on binlerce köylü mağdur durumda” dedi.

“MADEN OCAĞI DERHAL KAPATILSIN”

Maden ocağı tarafından ruhsatlı olan bölge dışında birçok alanda tüneller açıldığı ve maden arama çalışmalarının “kaçak” bir şekilde yapıldığını belirten Mustafa Özer, 17 yıl boyunca bölge halkının haberi olmadan açılan kaçak maden ocakları nedeniyle doğa tahribatının yaşandığını söyledi.

“ÇIKAN GAZLAR NEDENİYLE DOĞAMIZ ZEHİRLENİYOR”

Kentteki sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve tüm çevre ve doğa savunucularının eylemlerine sahip çıkması gerektiğini belirten Ahmet Duman ise, “Atalarımızdan bize kalan bu topraklar yıllardır tahrip ediliyor. Tüm yetkililerin bu tahribata ‘dur’ demesi gerekiyor. Doğamızın tamamı, maden sahalarından çıkan gazlar nedeniyle zehirlenmiş durumda. Her yıl geçimimizi yapmak için aldığımız hayvanlar yılları dolmadan zehirlenerek, hastalanıp ölüyorlar. Hayvanlarımızı otlayacağımız başka bir yer de yok” diye konuştu.

“Kimseden hiçbir talebimiz yok ve bir şey dilenmiyoruz” diyerek tek taleplerinin maden sahalarını kapatılması olduğunu vurgulayan Duman, maden sahalarının kapatılmasıyla bölgenin tekrar eski doğal güzelliklerine kavuşacağını söyledi.

Muhabir: MEHMET ÖZKAN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ