Hakkâri Öğretmen Evinde  Düzenlenen çalıştay, Vali Çelik ve İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris Ağacanoğlu’nun açılış konuşmalarıyla başladı. Çalıştayda katılımcılar farklı gruplara ayrılarak Hakkâri’nin turizm potansiyelini geliştirmeye yönelik fikir alışverişinde bulundular ve ortak çalışma yürüttüler.

 Çalıştay açılışında söz alan Vali Çelik, Hakkâri’nin turizm alanında kendine has coğrafi, doğal, kültürel ve barındırdığı birçok zenginliğiyle öne çıktığını vurguladı ve “Siz değerli katılımcıların ortak üreteceği her fikre, düşünceye ve desteğinize ihtiyacımız var.” diyerek, Hakkâri’nin bu potansiyelinin ön plana çıkartılması amacıyla bu çalıştayın gerçekleştirildiğini belirtti.

Çelik konuşmasının devamında “Turizm potansiyelini ortaya çıkarmadaki en önemli enstrüman da altyapı ve görülebilir olmak, elinizdeki değerleri görülebilir bir sunuma dönüştürmek, doğal kimlikleri, tarihi vizyonlarıyla içselleştirilebilecek bir alanda tanıtım ve ambiyansının oluşturulması.” diyen Vali Çelik, ilimizin kültürel potansiyelini geliştirmeye yönelik olarak; Mir Kalesi, Kelat Sarayı, Zeynel Bey Medresesi, Cilo ve Sat Gölleri gibi kültürel alanlarda devam eden restorasyon projeleri hakkında bilgiler verdi.

Vali Çelik; “Bu çalıştayda verimli ve güzel bir çalışmanın olacağını, herkesin düşünce ve önerilerinin, fikirlerinin çok faydalı olacağına büyük bir inancım var” diyerek etkinliğe katkı sunan tüm katılımcılara teşekkür etti.

Çalıştay programına Vali  Belediye Başkan Vekili Ali Çelik ile birlikte; Vali Yardımcısı, kamu ile özel kurumların müdürleri ve temsilcileri, Hakkâri Üniversitesi ve çevre illerimizdeki üniversitelerden öğretim üyeleri, doğa, spor ve kültürel faaliyet kooperatiflerinden temsilciler, basın mensupları ve sosyal medya içerik üreticileri olmak üzere birçok alandan temsilciler katılım sağladı.

Mmmm-2

Mmm-19

Muhabir: MEHMET ÖZKAN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ