YÜKSEKOVA- Hakkari İl Özel İdaresi, Derecik’e bağlı Anadağ köyünde yapılması planlanan ve tasarruf tedbirlerine takıldığı iddia edilen okula ilişkin açıklama yaptı. İl Özel İdaresi’nin açıklaması şu şekilde: 
“Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Anadağ köyünde yapılması planlanan ilk/ortaokulun  "kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında durduruldu" yönünde yazılı ve görsel basında yer alan haberler üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

İlimiz Derecik ilçesi Anadağ Köyü 24 Derslikli Okul Binası ve Çevre Düzenlemesi Yapım İşi ihalesi 16.10.2023 tarihinde yapılmış olup, sözleşme tarihi ise 06.11.2023’dür.

Derecik ilçesi Anadağ Köyü 24 Derslikli Okul Binası ve Çevre Düzenlemesi Yapım İşi yer teslimi 29.03.2024 tarihinde yapılmıştır.

4200 m2 alan üzerinde yapılacak olan 5 katlı ve 24 derslikli okul yapımına hava şartlarının düzelmesiyle birlikte 29.05.2024 tarihi itibariyle başlanılmış olup, 2025-2026 eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi planlanmaktadır.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın daha iyi yetişmeleri, vatanına, milletine yararlı bireyler olmaları ve ülkemizi daha ilerilere taşımaları, eğitimlerini en iyi şekilde almaları ve sosyal sorumluluk bilinci kazanmaları için devlet olarak elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz.
 
Yazılı ve görsel basında yer alan haber kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Vatandaşlarımızın bu ve benzeri asılsız haber ve iddialara kesinlikle itibar etmemelerini bekliyoruz. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

111-37

Muhabir: VİYAN ORHAN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ