Viyan Tekçe, Hakkari Belediyesi Eş başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın tutuklanmasının siyasi bir karar olduğunu ifade ederek, İmamoğlu’ndan halkın iradesinin gasp edilmesini ve yaşanan hukuk dışılığı kamuoyunun gündemine taşımasını istedi.

Mehmet Sıddık Akış’ın yerine kayyum atanmasını talihsizlik olarak nitelendiren İmamoğlu da “Kanuna aykırı bir takım şeyler olabilir ve yapılan bu uygulamalar sonucunda insanlar cezalar alabilir. Bu durumda belediyenin bir meclisi var, oradan biri seçilir başkan olur. Hemen bir kayyum atayarak bu süreç yönetilmez. Elbette bu uygulama doğru değil. Kanunlar ülkenin her yerinde uygulanması herkes için eşittir. Kişilere farklı, partilere göre ya da bir bölgeye göre farklı kanun olmaz” diye konuştu.

Kanun uygulamalarında ilişkin Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak bu durumu raporlaştıracağını belirten İmamoğlu, “Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak bu durumu raporlaştıracağım ve encümene taşıyacağım. Buna ilişkin yanıt verilmesini isteyeceğim. Belediye meclisinin iradesinin hukukla uygulanmasını için gerekli çabayı göstereceğim. Mahkemenin aldığı tutuklama kararların boyutunu doğruluğunu bilemeyiz. Ama bu kayyum meselesi hepimiz için bir tehdit oluşturuyor. Bu tarz uygulamalar devam ederse Türkiye'nin demokrasi diye bir şey kalmaz” dedi.

Kaynak: Rüdaw