Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akkış, dün gözaltına alındıktan sonra görevden uzaklaştırıldı ve yerine kayyım atandı. Van'da gözaltına alınan Akış, dün Hakkari'ye getirildi. 24 saatlik avukat görüş yasağı ardından Akış avukatlarıyla görüştü. Avukat görüşünde moralinin iyi olduğunu belirten Akış, yaşananları "demokrasiye darbe girişimi" olarak nitelendirdi. 

Akış ile görüşen avukatlardan Ömer Akış, hükümet yanlısı medyada müvekkilleri hakkında çıkan haberlerin "yargıya etkilemek" üzere yapıldığını söyledi.

Av. Ömer Akış, "Belediye Eş Başkanımız Akış, Diyarbakır’da düzenlenen toplantı dönüşü geç saat olması nedeniyle Van’da kalmak zorunda kaldı. Sabah saatlerinde Hakkari'ye yola çıkmak üzere iken yapılan ev baskınıyla gözaltına alındı. Yandaş medya tarafından ‘kaçacak iken yakalandı’ iftiraları gerçeği yansıtmamakta. İktidar medyası ayrıca bizim bile ulaşamadığımız ve halen kısıtlılık olan dosyayla ilgili yalan bilgiler paylaşılıyor. Bu durum hedef gösterme ve yargıyı etkileme amaçlıdır. Eşbaşkan Akış, 5 Haziran’daki mahkemesine bizzat kendisi katılmak istediğini mahkemeye söyledi. Bunu dile getiren bir kişi neden kaçsın? Bu manipülasyonlara kimsenin inanmaması gerekiyor” diye konuştu.

Öte yandan dosya hakkındaki gizlilik kararının devam ettiği belirtildi.

Ne olmuştu?

Polisler Hakkari Belediye binasına baskın düzenlemiş, Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ı Van’da  gözaltına almıştı. İçişleri Bakanlığı Mehmet Sıddık Akış hakkında “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla dava olduğu gerekçesiyle görevden alındığını ve yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’in atandağını açıkladı.

Sıddık Akış, 2014 yılında hakkında açılan dava nedeniyle 5 Haziran Çarşamba günü hakim karşısına çıkacak.

Editör: Erkan Çobanoğlu