Rûdaw’a konuşan Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Amır Şıwani Kerkük’te dün protesto gösterileri sonrası yaşanan kargaşadan sonra ilan edilen sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını söyledi.

Kerkük polisi, dün kentte düzenlenen gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısının 4’e yaralananların da 15’e yükseldiğini açıkladı.

Rûdaw’ın yerel kaynaklardan aldığı bilgilere göre, özellikle Kürt semtlerinde çok sayıda güvenlik güçleri Kerkük’te devriye geziyor.

Ancak Arapların ve Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı semtlerde durumun olağan olduğu belirtiliyor.

Sözcü Amır Şıwani, daha önce Arap aşiretlerle kentteki Türkmenlerin yollara çadır ve bariyer kurarak kapattıkları Erbil-Kerkük yolunun da açıldığını belirtti.

Irak Genelkurmay Başkanı Abdulemir Yarullah'ın Kerkük'te yaşanan gerginliğin ardından kente geldiği ve KDP verileceği beklenen ordu karargahında yetkililerle güvenlik toplantısı yaptığı bildirildi.

Kerkük Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kerkük Ortak Operasyonlar Karargahı'ndaki toplantıya Yarullah'ın yanı sıra vekaleten Kerkük Valisi olan Rakan Cuburi ile birçok ordu, polis ve istihbarat görevlisi de katıldı.

Genelkurmay Başkanı Yarullah'ın, "Irak Başbakanı Mumammed es-Sudani'nin talimatıyla Kerkük'te güvenliği tesis etmek için geldik" ifadelerinin yer aldığı açıklamada, toplantının sonucuna dair bilgi paylaşılmadı.