- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, fahiş kira artışlarının önüne geçmek amacıyla yasal düzenleme yapıldığını, büyükşehirlerde memurlara il ve ilçe bazında kira katkısı verileceğini açıkladı.

Peki bu destek süreci nasıl işleyecek? 

Milliyet'in haberine göre, konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş şu ifadeleri kullandı: “Bu bizim için yeni bir konu, daha öncesinde olmayan bir uygulama, tam olarak hatları netleştikten sonra uygulama verimli olacaktır.

Umarım 22 bin TL taban aylık sonrası bu da uygulamaya geçerse memurlar için avantajlı olacaktır. Son dönemde memurlar büyükşehirlerde çalışmak istemiyorlar, kiraların artışı, harcamaların yüksek olmasından dolayı memurlar büyükşehirleri tercih etmiyorlardı bu uygulama ile bunun önüne geçilecek.

İl bazının yanı sıra ilçe bazında da ayrı bir ücret belirlenmesi hayatın olağan akışına uygun. İstanbul’da Bağcılar ile Beşiktaş arasında kira fiyatları büyük farklılık arz etmektedir. Bu atılan adımı da son derece olumlu buluyor ve destekliyoruz.

Kira yardımı belli bir oran üzerinden değil tamamen il bazında her il ve her ilçenin kendine göre belli bir rayici üzerinden kira bedeli belirlenecek. Bunun üzerinden kira yardımı yapılacağını düşünüyorum.”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram ise şu ifadeleri kullandı: “Sayın Cumhurbaşkanı son yaptığı açıklamada en düşük memur maaşının 22 bin TL seviyesinde olacağını belirtti. Bununla beraber yapılan zam yüzde 45’lik bir artışa tekabül ediyor. Daha önce yapılan artışlarla birlikte kısmi olarak yapılan zamların enflasyon karşısında eridiğini gördük. Devletimiz tabi ki bunun önlemini alacaktır.

Ancak daha önceden söylemiş olduğumuz gibi özellikle memurlara, büyükşehirlerde çalışması için ekstra kira yardımı ve diğer ödeneklerin yapılması gerekmektedir. Böylece memurların enflasyon karşısında ezdirilmemesi ile birlikte enflasyon karşısında koruma altına alması da sağlanıyor. Bu husus yapılırken kira artışlarının da dengelenmesi için bazı müdahalelerin yapılması elzemdir.

Sayın Cumhurbaşkanı konut kiralarındaki fahiş fiyat artışlarına karşı önlem alınacağını söyledi. Bizim de beklentimiz yüzde 25’lik kira artış oranının aynen devam ettirilmesi yönünde ve il, ilçe bazında kiraların rayiç değer olarak belirlenmesidir. 

Devletimiz tam da bu noktada büyükşehirlerde çalışan memurların enflasyon karşısında ezdirilmemesi ve fahiş fiyatlarla karşı karşıya kalmaması adına bir kira yardımı uygulamasını yürürlüğe sokacak. Enflasyonun ilerleyen süreçte aşağı yönlü gevşemesi ile birlikte ücretler üzerindeki enflasyon baskısı da azalacak, kira yardımı ile birlikte memurlarımız büyükşehirlerde görevlerini ifa edebileceklerdir."