Son yıllarda doğal güzelliği ve turizm ile ön plana çıkan Tunceli'de rafting, kano, zipline ve dağ sporlarının ardından motosikletçilerinde ilgisi çekmeye başladı.

Tunceli'de yapılacak organizasyon ile ilgili Vali Bülent Tekbıyıkoğlu’nu ziyaret eden Türkiye Motosiklet Federasyonu başkanı Bekir Yunus Uçar, Valilik ile birlikte önemli bir organizasyona imza atacaklarını söyledi.

Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, “Tunceli Türkiye'nin değil, dünyanın sayılı ender coğrafi güzelliklerine sahip bir lokasyonunda. Valimiz de gerçek motosiklet tutkunu. Biz bu güzelliklere sahip bu kentte 3 önemli organizasyonu gerçekleştireceğiz. Türkiye'nin her yerinden binlerce motosikletçinin binlerce hobi amaçlı, sportif amaçlı, gezi amaçlı motosiklet kullanan motor tutkunlarının buraya akın ettiğini göreceğiz” dedi.

 Uçar, “Türkiye'nin değil, dünyanın sayılı ender coğrafi güzelliklerine sahip bir lokasyonda, bir destinasyonda, bir turizm destinasyonunda olmamız hasebiyle gözümüz kapalı burada organizasyon yapmayı, sayın valimize taahhüt ettik. Kendisinin de himayelerinde burada üç büyük organizasyon gerçekleştiriyor olacağız. 27-30 Haziran tarihlerinde biz burada bir mototur gerçekleştireceğiz. Türkiye'nin her yerinden binlerce motosikletçinin binlerce hobi amaçlı, sportif amaçlı, gezi amaçlı motosiklet kullanan motor tutkunlarının buraya akın ettiğini göreceğiz. Aynı şekilde motosiklet festivali ve kampı gerçekleştireceğiz. Olmazsa olmazımız federasyonumuzun sportif faaliyeti olan ve görsel zenginliği en yüksek branşımız olan Enduro ve ATV Şampiyonası'nı Tunceli'de gerçekleştireceğiz. Biz bu konuda sayın valimize minnettarız” diye konuştu. 

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu da kentin doğasının önemine değinerek, “Tunceli'de daha önce yapılmayan bir iş yapılmış olacak. Bir organizasyon yapılmış olacak. 27 ile 30 Haziran tarihleri arasında. Bu motosiklet festivalimizin içerisinde üç tane önemli organizasyon olacak. Bunun bir tanesi Türkiye Enduro Şampiyonası bir tanesi ATV Şampiyonası bir tanesi de bizim Tunceli Mototur Organizasyon’u.  Tabi festivalin içerisinde hem yerel sanatçılarda, hem ulusal sanatçılarda organizasyonumuzu zenginleştireceğiz. Bunu şu sebeple çok önemsiyorum. Biz başka kapalı spor organizasyonlarını önemseyebilirdik ama Tunceli'nin buna ihtiyacı var. Tunceli çünkü hiç kimsenin bilmediği bir şehir. Herkesin kenarından geçtiği, haberlerden dolayı hafızalarda kötü izler bırakılan bir şehir. Tunceli bu değil. Tunceli muazzam güzel virajlarıyla, doğal güzellikleriyle, Munzur Milli Parkı'yla, florasıyla, faunasıyla, Pülümür çayıyla görülmesi gereken bir şehir” ifadesini kullandı.

Tekbıyıkoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Tabii motosiklet organizasyonunda özellikle şunu çok önemsedik. Motosikletseverler rafine zevkleri olan motosiklet kullanımlarının içerisinde tabipler, öğretim üyeleri, iş adamları, yüksek bürokratlar gibi büyük bir zenginlik de var. Biz işin açıkçası onları ilimize getirerek birer de Tunceli elçisi olmalarını arzu ediyor. Tunceli'yi görsünler, Tunceli'ye göz temas etsin. Tunceli hakkında Tunceli'nin kültürü hakkında malumat sahibi olsunlar ve bizim ilimizi dışarıda da birer temsilcisi olsunlar.

Tunceli hakkında bir fikir üretsinler, bize tekliflerle gelsinler. Belki buraya bir turizm yatırımı gerçekleştirsinler diye. Bu rafine topluluğu ilimizde ağırlamak istiyoruz az önce söylediğim gibi daha önce yapılmayan bir işti ama bugün de ben çok büyük katkısının olacağını değerlendiriyorum. Hem ilimizin tanıtımı noktasında hem ilimizin gelişmesi noktasında önemli bir organizasyon. Şunu da belirtmek isterim. Tunceli motosikletseverler için bir cennet virajlarıyla panoramasıyla beraberiz.”

Kaynak: RÛDAW MEDYA GRUBU