Hekim Birliği Sendikası’nın sosyal medya hesabından Dr. Ağcaoğlu'nun ölümüne ilişkin açıklama yapıldı.

“Sağlık sistemindeki yapısal sorunların ve ihmalin bir sonucudur”

“Sağlık sistemi alarm veriyor: Tek bir hekimin daha hayatını kaybetmesini istemiyoruz” üst başlığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde Plastik Cerrahi bölümünde asistan hekim olarak görev yapan Dr. Uğurcan Ağcaoğlu'nun intiharı, asistan hekimlerin uzun süredir devam eden çalışma koşullarıyla ilgili sorunlarını bir kez daha açıkça gösteriyor.

Dr. Uğurcan Ağcaoğlu'nun hayatını kaybetmesi, hekimlerin maruz kaldığı baskı ve mobbingin ne kadar ağır ve hayati boyutlara ulaştığını gözler önüne seriyor.

Asistan hekimlerin büyük çoğunluğu günde 13-14 saat çalışmak zorunda bırakılıyor. Öğlen saatlerinde başlayan nöbetler ertesi gece sona eriyor ve asistan hekimler bir sonraki sabah tekrar işe dönmek zorunda kalıyor. Ayda 11-12 nöbet tutan hekimler, yoğun iş yükü ve uzun çalışma saatleri nedeniyle tükenmişlik yaşıyorlar.

Dr. Uğurcan Ağcaoğlu'nun acı kaybı, sadece bir bireyin kaybı değil, sağlık sistemindeki yapısal sorunların ve ihmalin bir sonucudur. Hekim Birliği Sendikası olarak, hekimlerin insan onuruna yakışır koşullarda çalışabilmesi için acilen gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz.

Dr. Uğurcan Ağcaoğlu'nun ailesine, arkadaşlarına ve tüm sağlık camiasına başsağlığı diliyor, vefatının hesabını soracağımızı ve takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.”

Öte yandan Genel Sağlık-İş Sendikası Başkanı Derya Uğur da konuya ilişkin yazılı açıklama yayınladı.

“Dr. Uğurcan Ağcaoğlu ceza verilmek amacıyla acil serviste görevlendirildi”

''Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde yıllardır kötü çalışma koşulları, liyakatsiz yöneticilerin beceriksizliği ve iş bilmezliklerini tüm sağlık emekçilerinin üzerinde baskı unsuru olarak kullanmaları, sağlık emekçilerinin istifasına neden olmaktadır ve dün gece gencecik bir canımız daha hayattan koparılmıştır'' ifadelerini kullanan Uğur, şu iddiaları dile getirdi:

''Hastanede bir süre önce acil kliniğinde çalışan asistan hekimler toplu olarak istifa etmişlerdir ve yalnızca klinikte kıdemli asistanlar kalmıştır. O süreçte acil kliniğinin bir kısmının kapatılması düşünülmüştür. Fakat daha sonra hastaneye diğer branşlarda göreve başlayacak asistan hekimlerin 2 aylık süre ile acil serviste göreve başlatılarak eksiklik giderilmesi planlanmıştır.

Bir yandan da cerrahi branşlar başta olmak üzere diğer kliniklerdeki asistan hekimler acilde çalıştırılarak beceriksiz yönetimleri yine sağlık emekçilerinin üzerinden götürülmeye çalışılmıştır.

Bu hekimler bir yandan kendi kliniklerinde baskı görürken öte yandan acil serviste kalan kıdemli asistanlardan baskı ve mobbing görmektedirler. Hastanede plastik ve rekonstrüktif cerrahi kliniği de başta olmak üzere diğer bölümlerde de mobbing çokça yaşanan bir durumdur.

 Asistan hekim Dr. Uğurcan Ağcaoğlu ceza verilmek amacıyla acil serviste görevlendirilmiş, acil serviste görev yaptığı sürede hakarete uğrayan arkadaşlarımızdan birisidir.

“Öğleden sonra istifa etti, akşam intihar etti”

Bu baskı ve mobbinglere daha fazla dayanamadığını iddia ederek dün öğleden sonra asistanlık görevinden istifa etmiş ve akşam saatlerinde ise intihar ettiği bilgisi alınmıştır.

Bütün bunlar yaşanırken neden hastane koşulları düzeltilmemektedir? Siyasi iktidarın sağlık çalışanlarının sesini duyması için daha kaç sağlık çalışanının intihar yüzünden can vermesi gerekiyor? Çalışma koşullarının zor ve kötü olması, baskı ve mobbinglere dayanamayarak hayattan koparılan son meslektaşımız olmasını diliyor, bu elim olaya sebep olan tüm sorumluların cezalandırılmasını yetkililerden talep ediyoruz.''

Kaynak: RÛDAW