Pazar günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nin ardından, YSK’nin sistemindeki verilerin siyasi partilerle paylaşılması ve sandık sonuç tutanakları ile karşılaştırılmalar yapılması sonucunda bazı partilerce sonuçlara itirazlarda bulunuldu.

Seçmenlerin, CHP’nin YSK verilerini paylaştığı sts.chp.org.tr sitesindeki oylarla sandık sonuç tutanakları arasında yaptıkları karşılaştırmalar sosyal medyada gündem oldu.

Yapılan paylaşımlarda, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki bazı sandıklarda oyların sisteme yanlış girildiğine dair iddialar yer aldı.

Birgün'ün İzmir Bornova’daki bir sandıkta yaptığı incelemede de oyların yanlış girildiği görüldü. CHP’nin YSK verilerini açtığı sistemde, Bornova’daki 1033 no'lu sandıkta CHP 49, AKP 58 İYİ Parti 1, Yeşil Sol Parti 24, MHP 13 oy almış görünüyor. Ancak sandık sonuç tutanağına göre CHP 147, İYİ Parti 49 oy almış.

Diken gazetesi Ankara Temsilcisi Altan Sancar da, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, sandıkların kaydı sırasında çok sayıda oy kaydırmasının yapıldığına dair iddiaları gündeme getirdi.

Parlamento seçimindeki oy girişlerinde yapılan kaydırmalar sonuçları ve haliyle dağılımı etkileyecek düzeyde görünü

yor. Sabahtan bu yana yeni kaydırmalar ortaya çıkıyor. Muhalefet ikinci tur için avantaj elde etmek istiyorsa bunun üzerinde durmalı.

Şüpheli bilgileri inceleyen doğrulama organizasyonu teyit.org da sosyal medyada çok paylaşılan Diyarbakır Bismil’deki sandığın durumunu inceledi. YSK’nin kesin sonuçları ve tutanakları henüz erişime açmadığı belirtilen incelemede, buna rağmen eldeki mevcut verilerin tutarsız olduğu ifade edildi.

Twitter'da birçok farklı sandığa ilişkin paylaşılan 'oy kaydırma' belgelerinin ardından "#oylaryenidensayılsın" etiketi sosyal medyanın gündemine yerleşti. Saat 19.27 konu hakkında 267 bin civarında paylaşım yapıldı.

Yapılan paylaşımlardan bazıları şöyle: