Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nda Hakkari Valisi Ali Çelik ve Protokol üyeleri tarafından karşılanan Uçarmak daha sonra Esendere’ye geçti.

Esendere’de bulunan sınır kapısında incelemelerde bulunan Uçarmak daha sonra Derecik’te bulunan Umurlu ile Çukurca İlçesinde bulunan Üzümlü Sınır Kapısı'nı ziyaret etti.

1-488

Sınır kapılarında bulunan sorunları yerinde inceleyen Uçarmak, daha sonra Hilton oteline geçerek STK’lar ile bir toplantı yaptı.

Toplantıda İlçedeki sınır kapılarındaki mevcut sorunlar,  ilçedeki yatırımlar, sınır kapılarında oluşan tır kuyrukları, ithalat ihracat ve turizm gibi konular Bakan Uçarmak’a iletildi.

5-205

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Ticaret Odası Başkanı Salih Özdemir, “İlçemize bugün teşvik eden Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcımız Sezai Uçarmak ve Valimiz Ali Çelik başkanlığında Yüksekova, Şemdinli ve Hakkâri’deki STK’larımızla bir toplantı gerçekleştirdik. 

2-437

 Mevcut 3 sınır kapımızın sorun ve sorunları giderme noktasında görüşmeler gerçekleştirdik. Geçim kaynağımız sınır kapılarımızdır. Buradaki sorunları ve çözüm önerilerini sayın bakan yardımcımıza aktardık. Çok olumlu ve verimli bir toplantı oldu” dedi.

3-378

Hakkâri’nin 2 ülkeye sınırı olduğunu hatırlatan, Hakkari Esnaf ve sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Tekin ise,” Ticaret ve turizm potansiyeli çok yüksek olan bir bölge olması münasebetiyle bizler Hakkâri’deki yerel dinamikler olarak geçmiş dönemlerde de Ankara’da gümrük kapılarımızın iyileştirilmesine dönük bir çok girişimlerimiz oldu.  Bugünde ticaret bakan yardımcısı ilçemizi ile 3 sınır kapımızı ziyareti etmesi ve akabinde sivil toplum kuruluşları ile birlikte bir toplantı gerçekleştirmesini çok önemsiyoruz. Çünkü ticaret ve turizm potansiyeli yüksek bir bölgedeyiz.

4-294

Ancak ne yazık ki bu ticaret ve turizm potansiyelini henüz yakalayamadığımızı bakan yardımcımıza aktardık. Buradaki gümrük kapımızın daha işlevsel hale getirilmesini ve dış pazara açılması konusunda yatırımcı çekebileceğimizi kendilerine aktardık. Kendileri de gümrük kapılarını ziyaret ettiğinde oradaki sorunları gördüğünü ve bu sorunların biran evvel çözüme kavuşturma yönünde çalışmalar başlatacaklarını dile getirdiler. Toplantıda da belirtiğimiz gibi Derecik ve Üzümlü sınır kapılarının altyapı çalışmaların ve modern bir görünümüne kavuşturulması talebini ilettik. Bu yıl içeresinde altyapı sorunlarının giderilmesi yönünde çalışmalar başlatılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

6-142

Toplantıya Hakkari Valisi Ali Çelik Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit,Ak Parti Hakkari İl Başkanı Av. Zeydin Kaya, Esendere Belde Belediye Başkanı Dırbaz Büyüksu, Büyükçiftlik Belde Belediye Başkanı Çayan Çiçek, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, iş Adamları katıldı.

7-125

10-530

9-74

Muhabir: VİYAN ORHAN - ULAŞ GÜVEN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ