VAN - Edremit Marina-Akdamar Adası arasında hizmet verecek olan otobüslerin ilk seferlerine Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan’ın yanı sıra Edremit Belediye Eşbaşkanı Cemil Komi, Tuşba Belediye Eşbaşkanı Ümit Keser, Genel Sekreter yardımcıları, daire başkanları ve ilgili teknik ekip katıldı.

8B3C280D 8D81 49Ef 95Ab B70D9F665C04

Marinada bulunan deniz otobüsleri ve protokol gemisinde incelemelerde bulunan eş başkanlar ve beraberindekiler, daha sonra yurttaşlarla birlikte tarihi Akdamar Adası'na yolculuk etti. Seyahatte kaptan köşküne geçen eşbaşkanlar, bir süre deniz otobüsünü kullandı.

‘Bizim ihtiyacımız olan birlikte yaşama ve dayanışmadır’

Akdamar Adası'nda bir süre gezen el başkanlar ve beraberindekiler, İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve Ankara'dan gelen yurttaşlarla bir süre sohbet etti.

Burada konuşan Eşbaşkan Zeydan, “Bizim ihtiyacımız olan birlikte yaşama, dayanışma, sevgi ve empati kurabilmedir. Her karışı cennet gibi olan bir ülkede yaşıyoruz. İstanbul’u öyle, Trabzon’u öyle, Van’ı öyle. Bu güzelliklerin tek ihtiyacı huzur ve barıştır. Temennimiz bunun da olması. Bu olursa bütün sıkıntıların da giderileceğini biliyoruz” dedi.

Zeydan, ayrıca uzun bir aradan sonra deniz otobüslerinin de seferlerine başladığını belirterek, göreve başlamalarının ardından, deniz otobüslerinin bakım-onarım ve deniz sürvey işlemleri hızla tamamlandığını ve Vanlı yurttaşların hizmetine sunulduğunu söyledi.  

Deniz otobüsleri ücretlerinde indirime gidildi

2B35Bd2C A8B0 4F8C 9Ca2 84F1F8C2Ef79Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Kara ve Deniz Ulaşım Şube Müdürlüğü'ne bağlı 70 kişi taşıma kapasiteli 2 otobüste yapılan bakım onarım çalışmalarının yanı sıra, Edremit Marina’da da çevre düzenlemesi ve onarım çalışması yapıldı. Çalışmaların tamamlanması ile seferlere başlayan deniz otobüslerinin fiyatlarında da indirime gidildi.

Kayyum döneminde 260 TL olarak belirlenen sefer ücretleri; tam bilet 180 TL, öğrenci ise 150 TL’ye indirildi.

Fd5A5Bb1 9Ea8 4A69 Ad03 F028155474Cc

Muhabir: BİLAL TİNAR / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ