Van’ın tanınan esnaflarından İdris Ahi, 2009 yılından beri yapılan tüm yerel ve genel seçimlerde aday oldu. Bağımsız olarak girdiği 2018 yılı seçimlerinde 187 oy alan Ahi, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde Van’da oransal olarak oyunu en fazla artıran aday olmayı başardı. Oy oranını yaklaşık üç kat yükselten Ahi, bu seçimde 622 oy aldı.

İşyerini aynı zamanda bir seçim bürosu olarak kullanan ve katıldığı hiçbir seçimden sonra pes etmeyen Ahi, burada gelen ziyaretçilerine projelerini anlatıyor. 14 Mayıs seçimleri öncesinde Van’ın en önemli noktalarından biri olan Beşyol Meydanı’nda da miting düzenleyen Ahi, burada Van’ın plakasına atfen 65 projesini açıklama kararı almıştı. Ancak mitinge katılım düşük olunca projelerini anlatmaktan vazgeçen Ahi, bu kez Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bağımsız aday olarak yarışacağını ve artık 81 ile atfen 81 projesi olduğunu ilan etti.

14 Mayıs seçimleri öncesinde “Ya Meclis’e ya mezara” diyen Ahi, sloganına belediyeyi de ekledi. Ahi artık, “Ya Meclis’e ya Belediye’ye ya da mezara” diyor.