Hakkari’ye 50 kilometre mesafede bulunan ve bölgedeki çatışmalı süreçten kaynaklı 1995 yılında boşaltılan Kavaklı Köyü (Marînus) halkı 2007 yılında Karakaya maden şirkti ile Sedex Resources Maden Şirketi’nin başlattığı maden çalışmalarını durdurmak amacıyla Hakkari, Van ve Yüksekova’da yaşayan yüz kişilik bir grupla maden sahasına giderek doğa tahribatına karşı eylem başlattı.  

Şine köprüsünde nöbet tutan askerlerden izin alarak maden sahasının olduğu vadiye yürüyüş halinde giren grup, vadi boyunca gelişi güzel köstebek yuvalarını andıran maden galerilerinin olduğu bölgede basın açıklaması yaptı. 

Madenlerin durdurulmasına yönelik maden şirketi sahipleriyle görüşmek isteyen köylüler, jandarmanın kontrolünde firma yetkililerinden iki kişi ile görüşme yaptı. Köylüler, taleplerinin kabul edilmemesi üzerine nöbet eylemi başlattı. İlk nöbeti köy sakinlerinden oluşan 40 kişilik grup devraldı.

‘Maden çalışmaları derhal durdurulmalı’

Kavaklı Köyü halk adına açıklamayı okuyan Salih Kurt, yapılan maden çalışmalarından dolayı mağdur olduklarını söyledi. 

Kurt, “Köyümüzün mera alanlarında bulunan maden ocağı 18 yıldır çevreye ve köylülerin yaşam alanlarına ciddi zararlar vermektedir. Maden çalışmaları nedeniyle topraklarımız kirlendi ve verimliliğini kaybetti. Su kaynaklarımız zehirlendi ve içilmez hale geldi.

Hava kirliliği arttı ve solunum problemlerine yol açtı. Hayvanlarımızın otlanma alanları tahrip edildi. Köyümüzün doğal güzelliği bozuldu. Bu sorunlara rağmen maden çalışmaları durdurulmak yerine aralıksız devam etmektedir.

Köylüler olarak defalarca yetkilere başvurmamıza rağmen sorunumuza çözüm bulunamadı. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Köyümüzün ve gelecek nesillerin haklarını korumak için maden çalışmalarının derhal durdurulmasını talep ediyoruz,” dedi.

- Maden ocağının çevreye verdiği zararlar tazmin edilsin.
- Köylülerin yaşam alanları eski hale getirilerek maden faaliyetinin bıraktığı tahribat ortadan kaldırsın.

- Bölgede yeniden ağaçlandırma yapılsın.

Kurt taleplerini şöyle sıraladı:
- Hakkâri Kavaklı Köyü mera alanlarında bulunan maden ocağının faaliyeti derhal durdurulsun.