YÜKSEKOVA- Yüksekova Belediyesi'nde çalışan personeller, ücret ve sosyal haklarda iyileştirme talebinde bulundu. Personellerin talebi basın açıklaması ile duyuruldu. HAK-İŞ / HİZMET İŞ bürosunda yapılan basın açıklamasına HAK-İŞ Van İl Başkanı / HİZMET İş Şube Başkanı Fatih Akdeniz ve belediye personelleri katıldı. 

Basın açıklamasını Başkan Akdeniz okudu. 

HİZMET-İŞ Sendikası olarak Yüksekova Belediyesi'nde çalışan üyelerinin ücret ve sosyal haklarını iyileştirme yönündeki gayretlerinin sonuçsuz bırakıldığını belirten Başkan Akdeniz, "Belediye Başkan Vekili Yüksek Hakem Kurulu kararını yok saymakta ve üyelerimize günümüz geçim koşullarının altında bir sefalet ücretini layık görmektedir.  Önce pandemi süreci, ardından ‘Asrın Felaketi’ olarak adlandırılan depremlerin ekonomik etkileri nedeniyle, Türkiye olarak zor günlerden geçtiğimiz şu günlerde; devletimiz ve milletimiz için insanüstü gayretle çalışan kahraman belediye emekçilerine, belediye başkan vekilinin reva gördüğü açlık ücretinin kabul edilmesi mümkün değildir" dedi.

"EMEKÇİLERİN 3 BİN TL'DEN FAZLA MADDİ KAYIPLARI SÖZ KONUSU"

Türkiye’nin pek çok belediyesinde işçilerin ücretlerinde kayda değer oranlarda artış göründüğünü kaydeden Başkan Akdeniz, "Yüksekova Belediye Başkan Vekili’nin bağıtlanmış sözleşmeyi dahi uygulamaması ve ısrarla asgari ücretten daha düşük ücret verme konusundaki ısrarcı tavrı kabul edilemez. Tüm uzlaşma ve müzakere taleplerimize rağmen Yüksekova işçilerinin haklı taleplerini görmezden gelerek diyalog kapısının belediye başkan vekili tarafından kapatılması sonucunda basın açıklaması yapma zaruretimiz doğmuştur. Yüksek Hakem Kurulu’nda kararlaştırılan ve uygulanmayan toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre, Yüksekova emekçilerinin her ay 3 bin TL’den fazla maddi kayıpları söz konusudur" ifadelerini kullandı.