İlçede akşam saatlerinde ayın etrafında oluşan çember Yüksekovalıları kendine kilitledi.

Saturn gezegeni gibi Ay'ın etrafı bir çember ile sarılırken, muhteşem bir görüntüye bürünen Ay'a, vatandaşları bakmaktan kendilerini alamadı. 

Geçen 1 saatlik sürenin ardından Ay'ın çevresindeki çember yavaştan dağıldı.

1-437

Yaşanan doğa olayı ile ilgili bilgi veren Mühendis İbrahim Metin"Bildiğiniz üzere bu olay, 22 derece hale olarak bilinmektedir. Yani, Güneş veya Ay etrafında altıgen buz kristalleri sebebiyle çember şeklinde görünen bir optik fenomendir. Çoğunlukla sonbahar ve kış mevsiminde ortaya çıkmaktadır. Ay'ın Güneş'ten yansıttığı ya da doğrudan Güneş'in sahip olduğu ışık, yaklaşık 22 derecede altıgen prizma buz kristalleri içerisinde kırılır. Bu kırılma sonrası Ay'ın çevresinde yarıçaplı bir çember oluşur. Oluşan bu çember hale olarak adlandırılır. Bu halkalar Ay etrafında oluştuğu için Ay halesi ya da Ay aylası isimlerini almaktadır’’ dedi.

Ay halesi nedir?

Güneş veya Ay'ın etrafında görülen dairesel ışıklar hale olarak adlandırılır. Bu görüntü, Güneş ya da Ay ışıklarının buz kristalleri içinden geçerken kırılması nedeniyle oluşur. Bundan dolayı halenin görülmesi sirüs türünden bulutların varlığına işaret eder.