16 Mart 1988 yılında Irak’taki Halepçe devrik lider Saddam Hüseyin tarafından kimyasal silah kullanılarak yapılan ve yaklaşık 5 bine aşkın sivilin yaşamını yitirdiği katliamını 36’ıncı yıldönümü Yüksekova Dem Parti tarafından düzenlenen basın açıklamasıyla kınandı.

Dem Parti’nin Seçim Bürosunda düzenlenen açıklamaya Dem Parti Yüksekova Belediye Eşbaşkan adayları Şoreş Diri ve Şadiye Kırmızıgül, Dem Parti Yüksekova ilçe Eşbaşkanları Ercan Sevmez ve Filiz Saygı  ile parti yöneticileri katıldı. 

Basın Metnini okuyan Yüksekova ilçe Eşbaşkanı Ercan Sevmez halepçe katliamını unutmadıklarını kaydetti.

Sevmez,“16 Mart 1988’de Irak’ta Baas iktidarı ve Saddam Hüseyin, kimyasal ve biyolojik silahlar kullanarak kadın, çocuk, yaşlı, genç 5 bini aşkın Halepçeli Kürt’ü katletti. Irak’ta dönemin iktidarı, bu saldırısıyla insanlık tarihine kara harflerle ‘insanlık suçu işlemiş’ ve ‘katliamcı’ olarak geçti.Irak’ta Kürt halkının hak eşitliği ve özgürlük taleplerini defalarca silahla, devlet terörüyle, şiddetle bastırmayı deneyen Baas yönetimi, yaptığı bu katliam ile Kürt halkının özgürlük ve eşitlik mücadelesini geriletemedi" şeklinde konuştu.

Kürtlerin mücadeleyle elde ettiği kazanımların bölgenin diğer ülkelerindeki toplumsal gelişmeleri de olumlu yönde etkilediğini belirten Sevmez: "Rojava halkları, baskıları ve yok sayma çabalarını, IŞİD çetelerinin barbarlıklarını da aşarak özgürlük ve eşitlik mücadelesini yeni bir aşamaya ulaştırdı. Kanton Yönetimleri ile Rojava halkları sadece kendi kendilerini yönetmekle kalmadı, uygulamaları hem Suriye’de hem de Ortadoğu’nun diğer ülkelerinde demokratik rejimlerin kurulması için önemli birer örnek oluşturdu.

Tarih bir kez daha gösterdi ki, baskı ve şiddet yöntemleriyle demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadeleleri bir süre bastırılabilir, belki geriletilebilir, ancak engellenemez. Kimyasal, biyolojik ya da konvansiyonel, hangi silahlar ve yöntemler kullanılırsa kullanılsın, katliam ve şiddetle demokrasi ve adalet mücadelesi durdurulamaz.

Halepçe Katliamı’nın yıldönümünde, insanlık düşmanı bu kitle katliamını düzenleyenleri bir kez daha lanetliyoruz. Unutmuyoruz. Ama daha önemlisi unutturmuyoruz ki, bugün baskı ve şiddet politikalarıyla halkın mücadelesini gerileteceğini sananlar, tarihten ders alsınlar” ifadelerini kullandı 

Sa1