ULAŞ GÜVEN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ 
3. Piyade Tümen Komutanlığının güzergahında yer alan çift şeritli olan İpekyolunun bir şeridi yaklaşık 7 yıldır  trafiğe kapalıydı.

Araçlar ise diğer şeritten açılan çift yönlü şeritle ulaşımı sağlıyordu.

Şeridin daralmasıyla trafik yoğunluğunun arttığı diğer şeritte de ölümlü trafik kazaları meydana geldi.

Yüksekova’da Sivil Toplum Kuruluşlarının yolun açılması yönünde çeşitli girişimleri oldu.

En son Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in Hakkari ziyareti sırasında kapalı olan yolun açılması talebinde bulunuldu. Taleplerin olumlu değerlendirilmesinin ardından Milli Savunma Bakanlığı yolun açılması yönünde talimat verdi. Verilen kararın ardından karayolları ekipleri de yolun açılması içinde gerekli olan çalışmalara başladı.

Öncesinde söz konusu yolda karayollarına bağlı temizlik ekipleri yolu çöplerden temizledi. Ekipler tarafından en kısa zamanda trafik işaret levhalarının konulması, şerit çizgilerinin belirlenmesi ve bariyerlerin kaldırılması yönünde çalışma yürütülecek.

Yolun gelecek hafta içerisinde trafiğe açılması bekleniyor.

Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Özdemir Yüksekova Halkın Sesi’ne yaptığı açıklamada 2016 Yılında güvenlik gerekçesiyle tarihi İpekyolu güzergahının bir şeridinin trafiğe kapatıldığını söyledi.

Geçen 7 yıllık süre içerisinde bu yol ile ilgili çeşitli girişimlerinin olduğunu belirten Özdemir,  ”Gerek valilik düzeyinde gerek kaymakamlık düzeyinde Karayolları Bölge Müdürlüğü ve ilçemize gelen bakanlara bu durumu izah ettik. Bu konuda hepsinin olumlu görüşleri oldu. En son İlçemizi ziyaret eden Milli Savunma Bakanımıza bu konuyu arz ettik. Kendileri de ilgi ve alaka gösterdiler. Ziyaret esnasında yolun kısa bir zamanda açılacağını söyledi. Allah'ın izniyle en kısa zamanda yolumuz trafiğe açılacak" dedi.

Yolun açılacak olmasının kendisin çok mutlu ettiğini aktaran Özdemir şöyle konuştu: "Kapalı olan yoldan dolayı diğer şeritte trafik yoğunluğu oluşuyordu. Bu da ciddi kazalara neden oldu. Maalesef ölümle sonuçlanan kazalar meydana geldi. İnşallah kısa zamanda yolumuza kavuşacağız" ifadelerini kullandı.