VİYAN ORHAN/ YÜKSEKOVA HALKIN SESİ GAZETESİ

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Yüksekova Belediyesi tarafından yürütülmekte olan 'Yüksekova Atıksu Arıtma Tesisi Projesi' iklim krizi, çölleşme ve kuraklaşma ile mücadele kapsamında ilçede bulunan bir otel de bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya İklim Değişikliği İl Müdür Vekili Nazmi Yakar, Yüksekova Belediye Başkan Yardımcısı Haşir Tekçi, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Nurdan Demirel Beğceoğlu, Yüksekova Ticaret Odası Başkanı Salih Özdemir, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Çoğaç, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Proje direktörü Demetres Economides ve proje yetkilileri katıldı.

 ÇARŞI  MERKEZDEN GEÇEN DERENİN SU KALİTESİNİ ARTTIRILACAK

 Geniş bir katılım ile gerçekleştirilen toplantıya, Çevre mühendisi ve Dr. Öğretim Üyesi Ertuğrul Gül, Atıksu Arıtma Tesisi Projesi'nin bölgeye, çevreye tüm ekolojik hayata nasıl katkı sağlayacağını çölleşmeye ve iklim krizine nasıl engel olacağı konusunda katılımcılara bir sunum gerçekleştirdi.

Proje kapsamında halk sağlığının iyileştirilmesine adına  ilçenin atık sulardaki kirliliği azaltılıp çarşı  merkezden geçen derenin su kalitesini arttırılacak.

Yüksekova Atıksu Arıtma Tesisi Hakkında

Yaklaşık 8.4 milyon avroya tamamlanacak Yüksekova Atıksu Arıtma Tesisi, Türkiye'nin Yüksekova bölgesinde yüksek düzeyde çevre koruma ve AB Su ve Atıksu Direktiflerine uyum sağlamasının mümkün kılınması suretiyle Türkiye'nin AB'ye girişinin de hızlandırılması amacını taşıyor.

Tesis inşaatı ile birlikte, proje kapsamında sağlanan teknik yardım ve kapasite geliştirme çalışmaları ile de Yüksekova Belediyesi’nin teknik ve mali açıdan güçlendirilmesi, belediye personelinin kapasitesinin geliştirilmesi, tesis yönetimi için sözleşme yönetimi ve denetimi ile atıksu tesisinde üretilen çamurun nihai kullanımı için destek sağlanması gerçekleştiriliyor.

Tesis tamamlandığında 2047 yılına kadar bölgenin Atıksu arıtma ihtiyacını karşılamış olacak.