ULAŞ GÜVEN - VİYAN ORHAN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ

Demeter Tarımsal Kalkınma Kooperatifinde (Avaşin) verilen kahvaltıya Kaymakam ve Belediye Başkan vekili  Ömer Çimşit, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri,Kurum amirleri dershane idarecileri ve öğrenciler katıldı.

Kahvaltıda konuşan Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ömer Çimşit, İlçede yapılan hizmetlerin başında eğitimin gelmesi gerektiğini söyledi.

Yüksekova’da son 5 yılda eğitim alanında ciddi bir ilerleme kaydedildiğini vurgulayan Çimşit, şunları kaydetti:

“Son dört yılda 20 okulumuz hizmete girdi. Öğretmenlerimizin sayısı her geçen gün artıyor. Yüksekova’da bu yıl göreve başlayacak olan 462 yeni öğretmenimiz var.  Haliyle eğitim alanında ciddi bir iyileşme var. Gerek liselere giriş anlamında gerekse üniversite sınavlarında ciddi bir başarı grafiği var.

Bu yıl 450 öğrencimiz 4 yıllık ve 2 yıllık üniversitelere yerleşti. Daha önceden ilçede tıp fakültesine yerleşen öğrencilerimiz pek olmuyordu.Geçen sene 9 tıp fakültesi çıktı. Bu sene 20 öğrencimiz tıp fakültelerine yerleşti. Ayrıca başka alanlarda çok önemli bölümlere yerleşen öğrencilerimiz var” şeklinde konuştu

“KAYMAKAMLIK OLARAK ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ SUNMAYA HAZIRIZ”

Çimşit: “Öğrencilere buradan çağrı yapıyorum. Üniversitelere yerleşen öğrencilerimize elimizden gelen desteği sunmaya hazırız. Kaymakamlığımıza öğrenci belgelerini getiren öğrencilere imkanlar dahilinde elimizden gelen katkıyı sunacağız” dedi.

Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Özdemir de zor bir coğrafyada yer aldıklarını bu zorlu coğrafyada eğitimde önemli başarılar elde ettiklerini aktardı.  Özdemir, şunları söyledi:

“Yüksekova’da 20 öğrenci tıp , 4 Diş Hekimliği,  6 Eczacılık, 7 Hukuk , Sağlık ve Eğitim Bilimleri alanında da yaklaşık 450 öğrenci üniversitelere yerleşti. Bu gurur verici bir tablodur. İnşallah bu başarı daimi olacaktır”ifadelerini kullandı.

Program çekilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.

Editör: Viyan Orhan