Yurt dışı ve sınır kapılarında 14 Mayıs seçimleri için oy verme işlemleri sürerken, 'ya gönderilen oy pusulalarının birinde, bir siyasi partinin mührünün basılı halde bulunması tartışma yarattı.

Edinilen bilgiye göre, seçimler için Avustralya'nın Sidney kentine gönderilen açılmamış haldeki milletvekili seçimi oy pusulalarından birinin, Yüksek Seçim Kurulunun genelgeleri gereği incelenerek teslim alınırken, bir siyasi partinin adına tercih yapılmış, mühür basılmış halde olduğu tespit edildi.

Olayla ilgili tutanak tutulmasının ardından hazır bulunan siyasi parti temsilcileri, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunulması için Yurt Dışı İlçe Seçim Kuruluna başvurdu.

Talebi inceleyen Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu, oy birliğiyle konunun araştırılmasını ve kusurlular hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.

CHP'nin, Avustralya Sydney'de işaretli oy pusulaları çıktığı açıklaması üzerine Yüksek Seçim Kurulu AK Parti Genel Merkez Temsilcisi Recep Özel, paylaşımda bulundu.

Özel, "Biz de bu işin takipçisiyiz, nasıl olduğunun ortaya çıkartılmasını herkesten çok biz istiyoruz. Ayrıca bu oy pusulasının bu şekilde olduğunu ilk bulan ve tespit eden AK Parti sandık kurulu üyemizdir" dedi.

CHP'den yapılan açıklamada, yurt dışı seçimlerde Avustralya Sydney'de açılmamış işaretli oy pusulaları çıktığı belirtilmişti

Açıklamada, "Avustralya Sidney 2-G sandığında, açılmamış oy pusulasında AKP’ye basılan mühür çıktı. Tutanak tutuldu. Partimiz adına Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu’na suç duyurusunda bulunuyoruz. Takipçisi olacağız" denilmişti.