Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürt siyasetçi Ahmet Türk, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilleri Meral Danış Beştaş, George Aslan, Sevilay Çelenk, Cengiz Çandar ve Mehmet Kamaç, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan bir otelde gazetecilerle buluştu. 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek ikinci tur seçimleri öncesi değerlendirmelerde bulunan Buldan ve Türk, sandığa gitme çağrısında bulundu.

'Bizi Bağlayan Kılıçdaroğlu’nun Verdiği Sözlerdir’

Kemal Kılıçdaroğlu ile Ümit Özdağ arasında yapılan protokole ve Özdağ’ın söylemlerine ilişkin de soruya yanıt veren Buldan, “Özdağ’ın ırkçı ve faşist söylemlerine asla takılmıyoruz. Bizi bağlayan Kemal Kılıçdaroğlu’nun topluma verdiği sözlerdir, yaptığı açıklamalardır. Hem kayyum, hem Kürt sorunun demokratik yöntemlerle çözüleceğine ilişkin söylemleridir. Biz buna bakar, bunu esas alırız. Özdağ Kürt halkı üzerinden bazı oyunlar oynamaya çalışıyor ama biz bu oyunlara gelmeyeceğiz. Esas meselemiz Türkiye’nin geleceği ve demokratikleşmesidir” dedi.

Buldan: Bu Mücadeleden Asla Taviz Vermeyeceğiz

Türkiye’de yayılan milliyetçi dalgaya ilişkin soru soran bir gazeteciye Buldan’ın yanıtı şöyle oldu: “Türkiye’de bir milliyetçi dalga olduğunu ancak bu dalganın Türkiye’nin geleceğini belirleme noktasında etkili olmayacağını düşünüyorum. Her türlü ırkçı saldırı, faşizm, engelleme karşısında direnen bir gelenekten geliyoruz. Bu dalganın köpürtülmesi seçimlerle alakalı. İki tarafta da ırkçı dalgayı körükleyecek isimler var ama bu isimlere takılmadan demokratikleşmenin ne kadar önemli olacağını bilerek hareket etmek gerekiyor. Biz bu mücadeleden asla taviz vermeyeceğiz. Milliyetçi dalganın yaygın bir şekilde hortlatılmasına takılmamak gerekiyor diye düşünüyorum.”

Buldan, ‘Seçmende seçimlere yönelik moral bozukluğu var, bunu nasıl aşacaksınız?’ sorusuna ise, Erdoğan’ın şah da padişah da olmadığını belirterek, “Bu ülke Erdoğan’a da kalmaz. Türkiye halkları, Türkiye toplumu Erdoğan’dan çok daha büyüktür. Onu yenme gücümüz var ve bunu sandıklarda gösterebiliriz. Karamsarlığın ve umutsuzluğun hiçbir faydası olmayacak” yanıtını verdi.

Ahmet Türk: Sakın Oyuna Gelmeyin

Değişim ve dönüşümün kaçınılmaz olduğu bir sürecin yaşandığını belirten Kürt siyasetçi Ahmet Türk ise, son dönemdeki Ümit Özdağ tartışmalarına değindi. Tartışmaların halkta gerginlik yarattığının farkında olduklarını söyleyen Türk, “Sakın oyuna gelmeyin” dedi.

‘Kürtler seçimleri protesto etmeli mi?’ tartışmalara da değinen Türk, “Protesto eder, sandığa gitmezseniz Erdoğan’ın değirmenine su taşımış olacaksınız. Bu bilinçle sandığa gitmeniz lazım. Bizim tercihimiz demokrasiden yana olacak. Yıllardan beri sürdürdügümüz mücadele, halkımızın özgürlüğe ve demokrasiye kavuşması içindir. Bizler bu durumda elbette ki tercihimizi demokrasiden yana kullanacağız” ifadelerini kullandı.

Hdp, Kılıçdaroğlu’ndan Yana

HDP’nin Kılıçdaroğlu’ndan yana olacağını söyleyen Türk, “İnandığımız yolda düşüncelerimizi, fikirlerimizi ve mücadelemizi yine yürüteceğiz. Elbette bizim tercihimiz demokrasiden, insan haklarından, Kürt halkının özgür geleceğinin belirlenmesinde yana olacak. Milliyetçi söylemlerin sonucunda halkımızda bir kırgınlık olduğunu biliyor, aynı kırgınlığı biz de kendi içimizde yaşıyoruz. Ama oyuna gelmemek, sandığa gitmek lazım” ifadelerini kullandı.