Altın, Fed'in bu yıl faiz oranlarını düşüreceğine ilişkin göstergelerin körüklediği sert yükselişini sürdürmek için rekor bir zirveye tırmandı.

Külçe altın, önceki altı seansta yaklaşık yüzde 6 artış kaydettikten sonra ons başına 2.161,48 dolara yükseldi. Perşembe günkü artış, 2021'in sonlarından bu yana görülen en uzun günlük artış serisine işaret edecek.

Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada borçlanma maliyetlerini düşürmeye "bu yılın bir noktasında" başlamanın muhtemelen uygun olacağını söyledi ancak merkez bankasının enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven istediğini söyledi.

Fed'in faiz oranlarını ne zaman düşüreceğine veya diğer açık katalizörlere ilişkin beklentilerde büyük bir değişiklik olmadığı göz önüne alındığında, altının hızlı yükselişi pek çok yatırımcıyı şaşırttı.

Citigroup önümüzdeki üç ay için altın tahminini ons başına 2.200 dolara yükseltti ve önümüzdeki altı ila 12 ay için tahminini 2.300 dolara yükseltti. Raporda, "özellikle hisse senedi ve kredi piyasasındaki son yükselişler göz önüne alındığında" ikinci çeyrekte altının lehine olabilecek resesyon risklerine dikkat çekildi.

Altının gram tarafındaki fiyatlamasını hem ons altın hem de Dolar/TL'deki gelişmeler etkiledi.

Gram altın, saat 10:26 itibarıyla 2.206 Türk Lirası civarında işlem görüyor. Çeyrek altın ise 3.741 Türk Lirası'ndan alıcı buldu.

Editör: Erkan Çobanoğlu