Kapının açılmasına yönelik hareketliliğin görüldüğü ilçede, yaşanan bu gelişmelerin ardından Ticaret Bakanlığından 4 daire başkanı ve Başkale protokolü sınır kapısının açılacağı gelincik bölgesinde inceleme yaptı.

İran’la 300 kilometrelik sınırı olmasına rağmen tek bir sınır kapısı bulunan Van ve Başkale halkı, 34 yıldır açılmasını beklediği Başkale bölgesindeki Gelincik Sınır Kapısı’nın açılmasını bekliyor. Başkale ilçesindeki Gelincik Sınır Kapısı, 1989 yılında Başbakan Turgut Özal döneminde bölge ekonomisine katkı sunması amacıyla açıldı. Ancak, kapı açıldıktan tam 6 ay sonra “güvenlik” endişeleri gerekçesiyle, Türkiye hükümetinin tek taraflı kararıyla kapatıldı. Gelincik Sınır Kapısı’nın kapıları o günden beri bir daha açılmadı. O dönem sınır kapısı olarak hizmet veren bölgede kalıntılar hala bulunmakta.
Sınır kenti Van’da başta olmak üzere Başkale ve İran’ın Salmas halkını umutlandırdı. Sınır kapısının açılmasını isteyen sivil toplum temsilcileri ve vatandaşlar, bu yolla ticaret yapabilecekleri görüşünde birleşti.

“Başkale’de büyük bir heyecan var. Kapı açılsın"
Başkale Ziraat Odası Başkanı Rahmi Aşkan, Ermenistan'ın Karabağ konusundaki politikasını gözden geçirmesi gerektiğini dile getirdi. Ermeniler'in Türkiye sınırlarını tanıması gerektiğini vurgulayan İlbey, "Haberi okudum. Yıllardır tartışılan bir konu. Ekonomik anlamda çok büyük getirisi olacaktır. İran’a 140 kilometre sınırımız bulunmakta.1989 yılında merhum cumhurbaşkanımız Turgut Özal zamanında 7 ay hizmet verdi. Bu kapının açılması bölgemize büyük bir katkısı olacak. Temennimiz bu kapının biran önce açılması. İlçemizde büyük bir göç var. Sınır kapısının açılmasıyla ticaret alacak. Sınır kapısının açılacağı bölge düz bir alana sahip engebeli ve dağlık değil. Salmas İlçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Cumhurbaşkanımız bugüne kadar verdiği bütün sözleri yerine getirmiştir. İlçemiz adına bölgemiz adına kendilerine çok teşekkür ediyoruz. İran tarafında akrabalarımız var. Onlarda da büyük bir heyecan olmuş. Umutluyuz" dedi.

"Cumhurbaşkanımız bugüne kadar ne söylediyse yapmıştır”
Gelincik Sınır Kapısı’nın kapıları 1989 yılından bu yana açılmadığını ifade eden vatandaşlardan murat Özkaya ise sınır kapısının açılmasını istediklerini ifade ederek, “Türkiye ile İran arasında yeni sınır kapısının açılması Başkale’de ve Salmas’ta büyük bir heyecan yaratmıştır. Yıllardır biz bu kapının açılmasını bekliyoruz. 1989 yılında 7 ay açık kalan bu kapıya 34 yıldır hasretiz. Bizler bu kapının açılmasını istiyoruz. Van genelinde İran’la en uzun sınır hattına sahibiz.  İki ilçe birbirlerine yakındır.  Bu kapı bölge halkına can suyu olacak. Yıllardır İran halkıyla ticaret yapıyoruz. Resmi bir kapının olması çok güzel bir anlam katacaktır. Biliyoruz ki sayın cumhurbaşkanımız söylediği her işi mutlaka yapmıştır. Temennimiz bu kapının açılmasıyla ilçemizde ticaret olur, kimse göç etmez” diye konuştu.

"İlçede Bayram Havası var, bu sefer çok umutluyuz"
Başkale Muhtarlar Derneği Başkanı ve 20 yıldır merkez Hafiziye mahalle muhtarı olan Vechi Ayhan da ilçede büyük bir heyecan olduğunu belirterek, “1989 yılından bu yana büyük bir beklenti içerisindeyiz. Yıllar geçtikçe nüfusumuz azalıyor. İşsizlik var, İran Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanımızın bir ara gelmesiyle yeni sınır kapısı haberi bizlerde büyük bir heyecan yarattı. Hayvancılık geçim kaynağımız bunun yanında sınır ticareti de çok önemli bir yere sahip. İnsanlarımızın çalışması lazım. İran’la komşu bir ülkeyiz. Yıllardır birbirimizle ticaret yapıyoruz. İşsizlik sorunumuz var sürekli göç veriyoruz. Sınır kapısının açılacağı haberleri ile halkımız büyük bir heyecan içerisinde. İlçede bayram havası var. Tüm kesimlerden destek bekliyoruz. Umudumuz var kapımız açılacak" şeklinde konuştu.

11-308

Editör: HABER MERKEZİ