Sosyal medyada "Diyarbakırlı Ramazan Hoca" olarak tanınan  Ramazan Pişkin, İstanbul'un Fatih ilçesinde öldürüldü.

Edinilen bilgilere  göre, cinayet bugün öğle saatlerinde Cerrahpaşa'daki Ramazan Pişkin'e ait çay ocağında işlendi. Pişkin, iş yerine gelen bir kişi tarafından defalarca bıçaklandı. 

İhbar sonrası olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. İlk müdahalesi sağlık ekipleri tarafından olay yerinde yapılan Pişkin, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Pişkin yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Ramazan Pişkin, 2015 yılından itibaren Diyarbakır Ulu Cami avlusunda yaptığı konuşmalarla tanındı. Daha sonra sosyal medya platformlarındaki videolarıyla ünlü oldu.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, kendisine ait çay ocağında bıçaklanan Pişkin'in, hastaneye kaldırıldığı, müdahalelere rağmen kurtarılamadığı belirtildi. Saldırganın arandığı aktarılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ramazan Pişkin, 31.01.2024 günü saat 13.50 sıralarında Cerrahpaşa Mahallesi Kocamustafapaşa Caddesi 88 numaralı adreste bulunan ve kendisinin işlettiği çay ocağında, kimliği belirsiz bir şahıs tarafından bıçaklı saldırıya uğramıştır. Göğüs bölgesinden üç bıçak yarası alan ve 112 ekiplerince hastaneye kaldırılan Ramazan Pişkin, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Pişkin’i öldüren şahsın kimlik tespiti ve yakalama çalışmaları devam etmektedir."

KUZENİ: CENAZEYİ DİYARBAKIR'DA TOPRAĞA VERECEĞİZ

Ramazan Pişkin'in kuzeni Ahmet Arif, "Ramazan, rahmetli benim öz teyzemin oğludur. Ben de bıçakla yaralandığını, hastaneye kaldırıldığını, ondan sonra hayatını kaybettiğini duydum. Hastaneden sonra vefat edince Adli Tıp Kurumu'na getirilmiş. Bundan sonraki süreçte teşhis edilecek. Sonra cenazemizi teslim alıp gerekli işlemlerden sonra Diyarbakır'a gömeceğiz. Çok acı bir olay. Zararsız bir insandı. Allah rahmet eylesin. Çok üzgünüz. İnşallah ortaya çıkar. Sanırım adli kolluk, polisler gerekli soruşturmayı yapıyor. İnşallah sonuç alınır" diye konuştu. 

'NAMAZ KILARKEN BIÇAKLAMIŞLAR'

Çay ocağı müşterilerinden Halil İbrahim Galyan "Saat 08.40 sıralarında biz geldik, buraya oturduk muhabbet ettik. Böyle ayakta geziyordu. Ara sıra telefonları çalıyordu, çıkıyordu orada konuşuyordu. Bazen telefonu meşgule atıyordu. Biraz muhabbet ettik, bize biraz dini bilgiler falan verdi. Biz artık geç oldu, gidelim dedik. Biz gittikten sonra, Ramazan Hoca bizim Sirkeci'deki iş yerimize gelmiş. Yemek yedikten sonra tekrardan buraya gelmiş. İşte gördüğümüz gibi namaz üzerinde hainler bıçaklamış Ramazan hocayı. Namaz kılarken, zaten kanı orada belli" dedi.

Diyarbakırlı Ramazan Hoca kimdir?

1972 yılında Diyarbakır'da dünyaya gelen Ramazan Pişkin, kentte "Filozof Ramazan" lakabıyla da tanınıyordu. 

Eski bir videosunda İslamiyet'le ilgili kitaplar okuyarak kendini yetiştirdiğini söyleyen Pişkin, bir süre sonra çevresinden kendisine "Deli" diyenler olduğunu ve hakaretlere uğradığını belirtti. 

2015 yılından beri başta Diyarbakır Ulu Cami olmak üzere camilerde yaptığı konuşmalarla tanınmaya başlayan Pişkin, sosyal medya platformlarında yayılan videolarıyla ünlü oldu. Pişkin'in öldürülmeden kısa süre önce İstanbul'a gelerek çay ocağı açtığı öğrenildi.

Pişkin, 2020 yılında haftada bir gün mezarlıklardaki ağaçları budayarak ve tespihçilere yardımcı olarak geçimini sağladığını söylemişti. 

Ramazan Pişkin, 2022 yılında gözaltına alındı ve Elazığ'da bulunan Fethi Sekin Şehir Hastanesi Psikiyatri Bölümü'ne yatırıldı. Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 27 Mayıs 2020'de açıkladığı kararda, Pişkin'in 6 ayda bir muayene olması şartıyla serbest bırakılması kararlaştırıldı.

Söz konusu mahkeme kararı ise, 8 Ocak 2017 tarihinde, Ulu Cami'yi ziyaret eden bir kadına yönelik ''Bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum'' gibi sözlerle taciz, takip ve ifşa ettiği şikayetiyle başlatılan soruşturma ve "cinsel taciz suçu"ndan açılan davada verilmişti. 

Editör: Erkan Çobanoğlu