Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs seçimlerinin ardından ilk kez gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CNN Türk ortak yayında konuşan Erdoğan, seçimlere rekor seviyedeki katılım için halka teşekkür ederek  “Türkiyemize yakışır büyük bir demokrasi şöleni yaşadık. Belki dünyada eşi benzeri yok. Yüzde 90'a varan bir katılım oldu” dedi.

İkinci tur için kalan 12 günü iyi değerlendireceklerini ve rehavete kapılmayacaklarını belirten Erdoğan, “Bugün tüm liderlerle görüşme yaptım. 12 günü iyi değerlendireceğiz. Rehavete kapılmayacağız. Deprem bölgesinin belli bir bölümünü hafta sonu ziyaret edeceğim. Miting pek düşünmüyorum. Deprem bölgesinde miting benzeri toplantılar yapabiliriz. Çok hakaret ettiler, çok çok yanlış ve çirkin. Devlet Bey ile yaptığım görüşmede, 'Ben gelmeye hazırım' dedi. Belki Fatih Bey de gelecek” diye konuştu.

“Kampanyamızı samimiyet üzerine kurduk”

Hatay Defne ilçesinde deprem nedeniyle yıkılan ardından yapımaın başlanan hastanenin açılışını yapabileceklerini anlatan Erdoğan, “Hatay Defne'de malum hastane konusunda 'Yapamazlar' deniyordu. Devlet Hastanesi bitme noktasına geldi. Orayı belki açma durumumuz olacak. Sadece iç kısmının aksamı değil, çevre ve peyzaj yapma suretiyle vatandaşı psikolojik olarak etkilemesini önemsiyorum. Bekledikleri oyları almadıkları için 'Buralara destek, yardım yok' gibi ifadeler. Kampanyamızı samimiyet üzerine kurduk. Daima dürüst olduk, yalan söylemedik. Milletimizin aklını irfanını hiçbir zaman hafife almadık. Tüm sözlerin arkasındayız. İnşallah 28 Mayıs'tan sonra hepsini hayata geçireceğiz. Milletimiz kumpas ve kaset siyasetini reddettiğini göstermiştir. Muhalefetin terör örgütü uzantılarıyla seçim kazanamayacağını anlamış olması gerekir. Millet terör örgütüne oy vermiyor. Sayın Kılıçdaroğlu'nun kendisine ve milletine iyilik yapıp temiz siyaset yürütmesini bekliyoruz” dedi.

“Van’dan bize oy çıkmıyor demedik”

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şunları söyledi:

“Hâlâ hatayı kendinde değil millette arıyorlar. Deprem bölgesi için tehdit sallıyorlar. Kendilerine oy vermeyenlere hakaret ediyorlar. Gençlerimize umutsuzluk aşılıyorlar. Devletin kurumları görevini bilir gereğini yapar. Bu kifayetsiz muhterisler CHP'nin başında olduğu sürece millet ne mesaj verirse versin gereğini yapamayacaklar. Biz oranın bize olan oy noktasında yaklaşımını biliyoruz. Benim için Defne'de ölen insanlar önemli. Ben bugüne kadar gerek başbakanlığım, gerekse cumhurbaşkanlığımda böyle bir ayrımı hiçbir yerde yapmadım. Van bizim yüksek oy aldığımız bir il değil. Depremde kendim orada oldum. Yıkılmış olan yerde muhalif partidendi. Sular kesildi. Adam müdahale etmeyince Veysel Bey'e dedim, 'DSİ'yi buraya sok, sorunu çöz' dedim. Van'da Erciş'e kadar Van Gölü'nün etrafında yalı yapar gibi konutlar yaptık. 'Burada bize oy çıkmıyor' demedik süreci devam ettirdik. Şu anda bile Van'da 2. parti konumundayız bu kadar hizmete rağmen. Ben aynı hizmeti vermek mecburiyetindeyim.

“İstikrarlı yönetim varsa ülkede huzur ve refah olur”

İstanbul'da belediye başkanlığı CHP'de. Meclis bizde. Ankara'da durum aynı. Meclis kahir ekseriyetle bizde. Sağlıklı yönetim isterseniz, gerek yürütme gerek yasama. Bu uyumlu olursa netice çok daha farklı olacaktır. Parlamentoda sağlıklı yapı ortaya çıkmazsa sıkıntı olacaktır. Yürütme ve yasamanın uyumlu çalışması, hükümetin kalkınmasına hizmet eder. İstikrar ve güven çok önemli. İstikrarlı yönetim varsa ülkede huzur ve refah olur. Geçmişteki koalisyon hükümetlerinde ne çileler çektik. Cumhur İttifakı'nın parlamentodaki güçlü duruşu hükümet olarak bizi de güçlü kılıyor.

“Hemşehri dernekleri ile iç içe olacağız”

Şu andaki yapı erken seçime gitmeyi vermiyor. Cumhur İttifakı 322 milletvekili ile parlamentoda olduğu sürece öyle olmaz. 29 Mayıs'a inşallah çok farklı uyanacağız. 'Birinci turdaki yol haritasını aynen uygulayacağız' diyemem benzeri bu hafta sonu deprem bölgesinde uygulayacağız. İstanbul, Ankara'da teşkilatımızın yoğunlukla şehri ziyaretlerle ülkemizin buralara yığınak yapmış olan şehirlerde dernekler var. Hemşehri dernekleri ile iç içe olacağız. Görüşmelerle esnaf odalarıyla yapacağımız buluşmalarla bu süreci farklı işleyeceğiz. Milletimizin yine sandıklara koşacağına inanıyorum.

Mayıs ayındayız özellikle Karadeniz'de çaya, fındığa gidenler olabilir. Ben diyorum ki bunları erteleyin. Oyunuzu kullanın öyle ziyaretlerinizi yapın.

“Yeni dönem farklı olacaktır”

Cumhurbaşkanı veya başkan kuracağı kabinede birçok özellik arar. Bizim mevcut kabinemiz bu süreçte büyük sınav verdi. Yeni dönem farklı olacaktır. Üzerinde çalışmalarımız var. Güçlü bir kabineyle yeni dönemde mevcut eksikleri gidermek suretiyle, Türkiye Yüzyılı'nı güçlendirerek yola devam etmek istiyoruz.

“Partimde maalesef bir düşüş, vekillerde eksiklik söz konusu”

CHP gibi 'Rusya'ya meydan okuyayım' böyle bir şey yok. Rusya ile de Amerika, Çin ve Batı ile irtibat halinde olduk. Bundan sonra da aynı şekilde yapacağım. Siz bir ülkeyi kenara attığınızda kaybedersiniz. Seçim sonucuna göre, ittifak olarak 322 vekile ulaşmış olduk. Muhalefette böyle bir çoğunluk söz konusu değil. Partimde maalesef bir düşüş, vekillerde eksiklik söz konusu. Bunun üzerinde teşkilat başkanlığımız çalışıyorlar. Eksikleri gidermek suretiyle önümüzdeki döneme hazırlık yapmamız lazım. Gereken adımları atacağız.

6 Şubat'ta insanlık tarihinin en büyük afetlerinden birini yaşadık. 50 bin canımızı toprağa verdik. Afetin ardından devletimizin imkanlarını seferber ettiğini görüyoruz. Yerel yönetimler var. Büyükşehirlerden 10 tanesi bunlarda. İstanbul, Ankara, İzmir. 'Ücretsiz otobüs' dediler olmadı, 'traktör' dediler, verilmedi. 'Süt' dediler, verilmedi. Verdikleri sözleri tutmadılar. Biz hangi sözü verdiysek tuttuk. Yapamayacağımız sözü vermedik. Ben bunlara 'deprem turisti' diyorum. Deprem yerlerine turist gibi gittiler, destek yok döndüler. Ben de yangında Manavgat'a gittim, 'biri traktörüm yandı' dedi. Ben 'gelecek' dedim, kendisine gönderdim. Aynı şekilde konut, 'benim halim ne olacak?' dedi. CHP'liymiş. 'Biz konutları yapacağız' dedim. Teslim ettikten sonra gittim, yanıma sokuldu, 'Ben söylediğinize inanmıyordum' dedi. CHP'liydim dedi. 'Şimdi benim evime gel' dedi. Bize inandılar. 'Köy evlerini yapıp teslim edeceğiz' dedik. Yaptık.

“Şahsıma yurtdışında 1 milyon üzerinde oy çıktı”

Yurtdışında 1 milyon 800 bine yakın oy kullanıldı. Şahsıma 1 milyon üzerinde oy çıktı. Tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Onların ne tür çileler çekerek oy kullanmaya gittiklerini biliyorum. Bunu çok kıymetli buluyorum. Gurbetçilerimiz 21 yıldaki değişimi çok iyi anlıyor, görüyor. Yurtdışındaki vatandaşlarımızı hiçbir zaman yalnız bırakmadık. Birçok adımı onlar için attık. Yurtdışı vatandaşlarımız da 28 Mayıs'ta büyük katılımla sandığa gideceklerdir. Ben rica ediyorum.

“Başarıda gençlerin büyük payı var”

İlk turda elde ettiğimiz başarıda gençlerin büyük payı var. Siyasi hayatının tamamında gençlerle yol yürümüş siyasetçiyim. Seçme ve seçilmeyi 18'e indirmede attığımız adımlarla gençlerimizin önünü açmış bir siyasetçiyim. Gençlik kollarından gelen bir siyasetçiyim.

“Geçici Meclis Başkanı Devlet Bahçeli olacak”

Milleti aldatma çabalarına Seçim gecesi de ara vermediler. Yalan söylemeden duramıyorlar. Bizim önde olduğumuzu bal gibi bildikleri halde 'kazandık' açıklaması yaptılar. Gerek YSK gerek AA görevini başarıyla yerine getirmiştir. Kendi seçmenlerini aldatmaktan utanmıyorlar. Bunlar beceriksizliklerine kılıf bulma çabalarıdır. Milletimiz cevabı 28 Mayıs'ta tekrar verecektir. Biz kazanınca ülkede kimse kaybetmeyecek. Bu 2 kere 2, 4. Devlet Bey ile bugün bu konuda görüştük. Geçici Meclis Başkanı Devlet Bahçeli olacak.”