YÜKSEKOVA-Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen ve  Hakkari Valisi ve  Belediye Başkan Vekili Ali Çelik’in, desteklediği  “Geleceğin Teknoloji Yıldızları Yetişiyor’ projesi kapsamında Yüksekova Halk Eğitim Merkezi Bünyesinde Robotik Kodlama eğitim kursu açıldı.

Eğitime katılan öğrenciler Akıllı tahtadan da yararlanarak bilgisayar başında Robotik kodlama ile tasarım yapmayı öğreniyor.

Aa00

 Projenin temel amacının öğrencileri yazılım alanında geliştirmek olduğunu söyleyen Bilgisayar Mühendisi Dilvin Yaşar, "Hafta sonları Lise öğrencilerimize robotik kodlama, hafta içi ise mezun ve işsiz öğrencilerimize Arduino ile mobil programlama eğitimi vermekteyiz. Şuan lise öğrencilerine, mezun öğrencilere ve işsizlere yönelik  kapsamlı bir eğitim vermekteyiz. Lise öğrencilerimiz temel robotik kodlama öğreniyor. Bir hafta sonra bu kursumuz son bulacaktır.  Robotik kodlama eğitimini tamamladıktan sonra yapay zeka ile modelleme eğitimi için kurs açacağız ”dedi.

A0-2

“EĞİTİM SONUNDA ÖĞRENCİLERİMİZE AVRUPA BİRLİĞİ ONAYLI SERTİFİKA VERİLECEK”

Eğitimin sonunda öğrencilere sertifika verileceğini aktaran Yaşar, "Eğitime katılan gençlerin iş hayatında başarılı olmak için gereken teknoloji becerilerini kazandırmayı hedefliyoruz. Bir veya bir buçuk hafta sürecek eğitim sonunda öğrencilerimize Avrupa Birliği onaylı Sertifika verilecektir”  

A1-50

“ÖĞRENCİLERİMİZİN ULAŞIMINI VE ÖĞLEN ARASI ÖĞÜNÜNÜ SAĞLIYORUZ”

Yaşar öğrencilerin en iyi şartlarda eğitim gördüğünü hatırlatarak, “Sınıflarımız 10 kişilik. Ders için kullandığımız bilgisayarların işlemcisi oldukça yüksek. Öğrencilerimiz burada en iyi şartlarda eğitim görmektedir.  Bunun yanı sıra öğrencilerimizin ulaşımını ve öğlen arası öğününü sağlıyoruz. Şuan Ramazan ayında olduğumuz için öğlen öğününün kumanya şeklinde veriyoruz” ifadelerini kullandı.

A5-9

Eğitime katılan lise öğrencisi Büşra Duman, “Burada robotik kodlama ile tasarm yapmayı öğreniyoruz. İleride Peyzaj mühendisi olmak istiyorum. Şuanda da robotik kodlama ile bir bahçe tasarlıyorum. Aldığım eğitim ileride iş hayatımı kolaylaştıracak. Bize bu fırsatı sunan başta Vali Ali çelik olmak üzere hocamıza çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

3-312

A4-10

A6-5

A7-8

.

Muhabir: VİYAN ORHAN - ULAŞ GÜVEN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ