Hakkari'de Newroz, Şimdi Özgürlük Zamanı (“Rabe dema azadî û serkeftinê ye”) şiarıyla Teksen Otogar alanında kutlandı. Sümbül Dağı eteklerinde kutlanan Newroz için vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren alana akın etmeye başladı. Kadınların renkli kiras fistanları, erkeklerin şal u şepikleri ile katıldıkları Newroz kutlamasında alan, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) , “Bi jin jiyan azadiye ber bi 8 Adarê ve”, “Tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine, çocuk istismarlarına karşı kadın mücadelesi her yerde”  pankartları ile donatıldı. Bir noktadan alınan vatandaşlar, polis ekiplerinin güvenlik kontörlünden sonra alana girdi. 

Alana akan binlerin halaylarıyla dolan Newroz alanında kutlama, bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ardından ise DEM Parti milletvekilleri Sırrı Sakık, Vezir Parlak, Öznur Bartın, Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Barış Anneleri tarafından Newroz ateşi yakıldı. 

‘Sandıkta cevabını vereceğiz!’

 Kutlamada ilk olarak konuşan DEM Parti Colemêrg İl Eşbaşkanı Kadir Şahin, halkı selamladı ve seçimlere değindi. Kadir, “Kürt halkı inançlı, onurlu bir halktır. Bizler onurlu duruşumuz ve çalışmalarımız ile en büyük cevabı sandıklarda vereceğiz!” ifadelerini kullandı.

A737D741 94E5 40E0 A739 05E7A1B21F91
Ardından ise DEM Parti Colemêrg Belediye Eşbaşkan adayları halkı selamladı. Eşbaşkan adayı Viyan Tekçe söz aldı. Viyan, “Biz bu halka bir söz verdik. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kentlerimizi beraber yöneteceğiz. Kayyım yönetimine karşı özelde kadınlar bu seçimi daha fazla sahiplenmelidir” çağrısı yaparken,  diğer eş başkan aday Mehmet Sıddık Akış da “Newroz özgürlük isteyen mazlum Kürt halkının bayramıdır’ dedi.

DEM Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık, Her alanın Newroz alanı olduğunu dile getirdi. Daha önce seçilen belediye eş başkanlarının yerine kayyımlar atandığını hatırlatan Sırrı, “Belediye eş başkanlarımız 8 buçuk ay görev yaptılar, 8 buçuk yıl cezaevinde kaldılar. Bu şehre dışarıdan asker, polis getirerek seçmen yapıyorlar. Hakkâri halkının iradesini çalmaya çalışıyorlar. Hakkâri halkını bilmezsiniz; Hakkâri halkı Kürt mücadelesinin ışığıdır” ifadeleriyle tepki gösterdi.

 Konuşmalardan sonra müzik grubu Lawje sahne aldı. Kutlama, Lawje’nin stranlarıyla çekilen halaylar ve “Newroz pîroz be” sloganlarıyla sona erdi.

Abafb27F 41F2 4F7D 94F3 3Ccbd7534460
F7E21B0C A9A4 43C8 A0A9 048Eebb4Df89

94A22362 3988 4024 8122 9B774Db7A832

Muhabir: MEHMET ÖZKAN - VİYAN ORHAN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ