Hakkari Valisi Ali Ali Çelik, Vali yardımcısı Tayyar Emre Mahmutoğlu ve beraberindeki heyet ile birlikte, Hakkari Merkez Medrese Mahallesinde, 6 katlı 35 bin metrekare olarak planlanan ve tamamlandığında 100 yatak ile hizmet verecek olan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi inşaat alanına giderek yetkililerden projeler ile ilgili bilgiler aldı ve çalışmaları yerinde inceledi.

6D0Ce108 1A98 4262 Adbe 22B09Ac8D4Da

Hakkari’de Fore Kazık ve Sismik İzolatör kullanılan ilk bina olma özelliği taşıyacak olan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin bir an önce bitirilerek vatandaşlara en kısa zamanda hizmet vermeye başlaması yönünde talimatlarını ileten Çelik, personele çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Bfa7Aae9 2158 43F3 Ba39 92Af583D7Fef
Sismik İzolasyon Nedir?
Sismik izolasyon, isminden de anlaşılabileceği üzere binaları depremden ve depremin zararlı etkilerinden yalıtan teknolojidir. Nasıl ki su yalıtımı suyun geçişine engel oluyorsa ya da ısı yalıtımı ısı geçişine engel oluyorsa sismik izolasyon da depremin, yer sarsıntısının zararlı etkilerinin binaya geçmesine engel olan teknolojidir. Sismik izolasyon için binaların temel seviyesinde kullanılan, sismik izolatörleri, deprem sırasında binanın sağa sola sallanmasına engel olur. Böylelikle binalar hasar almadan depremi atlatabilirler. Yalnızca taşıyıcı sistemler, yani kolonlar ve kirişler değil, sismik izolasyonlu binalarda içerideki insanlar, eşyalar, hiçbir zarar almadan depremi atlatabilirler.

Muhabir: ULAŞ GÜVEN / YÜKSEKOVA HALKIN SESİ