Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın yerine kayyım atanmasının ardından başlayan protestolar 10'uncu gününde devam ediyor. Protestolar kapsamında bugün Hakkari'de 'Büyük Demokrasi Mitingi' düzenlenecek.

Saat 15.00'de gerçekleştirilmesi planlanan mitinge, Türkiye'nin dört bir yanından çok sayıda insanın katılması bekleniyor.

Van'da, Hakkari mitingine katılmak isteyenler, sabahın erken saatlerinde DEM Parti Van İl Örgütü'nün çağrısı üzerine Çohaz Kavşağı'nda bir araya geldi. Buradan otobüs ve minibüslerle konvoy halinde yola çıkıldı.

Van ve diğer şehirlerden yola çıkan gruplar, Hakkari karayolu üzerinde bulunan bir dinlenme tesisinde bir araya geldi. Burada Gazete Duvar'a konuşan DEM Parti Van Milletvekili Zülküf Uçar, mitinge yoğun katılım sağlanacağını söyledi.Van'dan yola çıkan konvoyda yaklaşık bin 500 kişinin bulunduğunu belirten Uçar, "Yollarda kontrol noktaları artırılmış durumda. Bu noktalarda daha önce benzeri görülmemiş şekilde GBT kontrolleri yapılıyor. Bu sistematik bir şey. Daha önce de partimize yönelik bu tür uygulamalar birçok kez yapıldı. Ancak, halkımız kararlı, biz kararlıyız. Bu mitingin günler öncesinden hazırlığı yapıldı. Buradaki amaç, halk iradesine güçlü bir şekilde sahip çıkmaktır" dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Bedran Öztürk, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Esengül Demir ve Çengiz Çiçek, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır ile DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan ile çok sayıda sivil toplum kuruluş ve siyasi parti mitinge katılacak.

Kaynak: Gazete Duvar