ULAŞ GÜVEN /YÜKSEKOVA HALKIN SESİ GAZETESİ

Hakkari Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Melek Erdek, Biyolojik çeşitliliğiyle ilgili yürütülen araştırmalar sonucunda yeni bir böğü türü keşfedildiğini söyledi.

Böğülerin zehirsiz ve zararsız bir araknid takımı olduğuna dikkat çeken Erdek,Söz konusu “Gylippus” cinsine ait türlerin, mikrohabitatlari tercih eden ve bir çoğu yüksek dağ endemiği olan türler. Özellikle buzul dönemlerinde dağların yüksek kesimlerine çekilmiş olduklarını, daha sonraki süreçlerde buralarda yaşamaya uyum sağlayarak, relikt (kalıntı) türlere dönüşüp geniş yayılım göstermiyorlar. Hakkari ilinin dağlık, izole alanlara sahip olmasından dolayı çok sayıda farklı ve keşfedilmemiş türe ev sahipliği yapıyor.

Zoology in the Middle East” dergisinde 22.05.2023 tarihinde yayınlanan “Description of a new species of solifuge of the genus Gylippus from Turkey "başlıklı makale ile bilim dünyasına kazandırılan türe, Hakkari ili sınırları içerisinde toplandığı bölge olan Cennet-Cehennem Vadisi, Mergan Yaylası’na ithafen “Gylippus (Gylippus) merganus” ismi verildi.

Yeni türe ait tip materyalleri de Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (HAKBİYOM) bünyesindeki Zooloji Müzesi’nde muhafaza edilmektedir.